SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ptasia grypa w warszawskim ZOO. „Na razie dmuchamy na zimne”

fot. Pexels

Ptasia grypa w warszawskim ZOO. W ogrodzie zoologicznym potwierdzono jeden przypadek u kaczki. Placówka podjęła działania prewencyjne.

Tych kaczek na Mazowszu przybywa, ale jest niedosyt samic w populacji, bo zjadają je kuny. W związku z tym samce nadwyżkowe szukają samic. U nas sobie znalazły przy wolierze i molestują te kaczki przez siatkę. W efekcie musiały sprzedać im tego wirusa. Więc zabezpieczyliśmy się, ostreczowaliśmy wolierę, założyliśmy daszek, zlikwidaliśmy wszystkie elementy wystroju, dezynfekcja – informuje dyrektor ZOO Andrzej Kruszewicz.

Zamknięto m.in. Halę Wolnych Lotów. Z wybiegów zewnętrznych zabrano także flamingi, bociany i pingwiny.

Na razie dmuchamy na zimne. Woliera jest potraktowana jako miejsce zakażone. Stosujemy reżim sanitarny, jeśli chodzi o obsługę. Fartuchy jednorazowe, maty dezynfekcyjne itd. Na wjeździe i wyjeździe też są maty dezynfekcyjne, zwiedzający z nich korzystają. Rozdajemy też ulotki o tym, by nie dokarmiać ptaków. Wcześniej już zabraliśmy część ptaków ze stawu, by nasze ptaki nie stykały się z ptakami dzikimi – tłumaczy Andrzej Kruszewicz.

Wirus ptasiej grypy jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla dzikich ptaków oraz drobiu hodowlanego.

W Polsce służby weterynaryjne potwierdziły dotąd wystąpienie 24 ognisk ptasiej grypy u drobiu hodowlanego i 13 przypadków u ptaków dzikich. Obecność wirusa odnotowano również w większości krajów Europy. Najwięcej, ponad 400 ognisk, stwierdzono we Francji.

Wirus jest nieszkodliwy dla ludzi.

Czytaj też:

 Ptasia grypa w okolicach Warszawy. „Może być niebezpieczna dla ludzi”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone