SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Nie chcieli wybijać drobiu. Siedem spraw w mławskiej prokuraturze

fot. piqsels

Sprzedaż ptaków z obszaru zapowietrzonego, unikanie wybicia drobiu z pasa prewencyjnego – w prokuraturze w Mławie toczy się siedem postępowań dotyczących złamania prawa podczas epidemii ptasiej grypy. – Wszystkie „w sprawie”, żadna osoba nie usłyszała jeszcze zarzutów – mówi Kamil Rytlewski, zastępca prokuratora rejonowego w Mławie.

Są to postępowania dotyczące sprowadzenia niebezpieczeństwa w postaci zagrożenia epidemicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej. Na to mamy pięć tego typu postępowań. Dwa postępowania dotyczą przepisów z ustawy o ochronie zwierząt – wyjaśnia Kamil Rytlewski.

W powiecie żuromińskim zaczęto natomiast wypłacać już odszkodowania za starty, które ponieśli hodowcy. Siedem osób dostało łącznie 38 mln złotych rekompensaty.

Na Mazowszu było potwierdzonych 127 ognisk wirusa – mówi Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii. – Pulę odszkodowań, która jest na poziomie Mława, Żuromin, to było 285 mln. Mieliśmy jeszcze ogniska w Sierpcu, ogniska w Gostyninie, ogniska w Siedlcach, więc to będzie kwota istotnie przekraczająca 300 mln złotych – dodaje.

Sytuacja wydaje się znacząco poprawiać. Od 22 maja nie stwierdzono bowiem nowych ognisk ptasiej grypy na Mazowszu. Ostatni przypadek wirusa stwierdzono w powiecie gostynińskim.

W tej chwili trwa wielkie sprzątanie gospodarstw dotkniętych chorobą – mówi Paweł Jakubczak. – W gospodarstwach czy w ogniskach chorób zakaźnych, które zostały opróżnione, trwają teraz prace polegające na kontynuacji mycia, czyszczenia, dezynfekcji, by można było dokonać tzw. wygaszania ognisk choroby zakaźnej przez służby weterynaryjne – tłumaczy.

Od początku wybuchu epidemii ptasiej grypy wybitych zostało 16 mln sztuk drobiu.

Czytaj też:

Ptasia grypa na Mazowszu. Straty mogą wynieść pół miliarda złotych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone