SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ptasia grypa. Możliwa „strefa zamknięta” na północy Mazowsza

fot. pixabay

Strefa zamknięta dla kilku powiatów na północy Mazowsza i wstrzymanie ruchu na części drogi wojewódzkiej nr 541 w powiecie żuromińskim – to bardzo prawdopodobne decyzje, które mogą zapaść jeszcze dzisiaj. – Powodem jest ptasia grypa – mówił w „Poranku RDC” wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Myślę, że jest to bardzo prawdopodobne. Ja oczywiście jestem tym, który wyda takie rozporządzenie, ale wnioskującym jest Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Wydaje się, że to jest coś, co trzeba tam wprowadzić – mówił na naszej antenie Konstanty Radziwiłł.

W strefach zamkniętych będą obowiązywały takie obostrzenia, jak na obszarze zagrożonym, czyli obowiązek trzymania drobiu w pomieszczeniach, bioasekuracja oraz odkażenie.

Restrykcje niezbędne

W powiecie żuromińskim potwierdzonych są już 23 ogniska ptasiej grypy, a dziewięć ferm czeka na wyniki badań.

Większe restrykcje są niezbędne – dodał wojewoda. – To jest choroba bardzo zakaźna wśród ptactwa. Na tym terenie w powiecie żuromińskim, sierpeckim, mławskim jest bardzo dużo ferm, w których jest ogromna liczba zarówno kur, jak i indyków. Miliony tego drobiu. Te restrykcje muszą być poważniejsze – zaznaczył.

Tylko w powiecie żuromińskim prawdopodobnie będzie musiało zostać zutylizowane nawet 3 mln sztuk drobiu. Już wiadomo, że brakuje rąk do pracy.

Nie jesteśmy w stanie zapewnić obsady do wywożenia martwych zwierząt – powiedział nam kierownik referatu zarządzania kryzysowego w Żurominie Jarosław Gałka. – Wystąpiliśmy do wojewody mazowieckiego o wsparcie jeśli chodzi o zasoby ludzkie służb ratowniczych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Zwróciliśmy się z taką propozycją dotyczącą służby więziennej, bo w tej chwili jest duży deficyt siły ludzkiej – wyjaśnił.

Wojewoda zadeklarował dzisiaj na naszej antenie, że jeśli będzie taka potrzeba, powiat wsparcie otrzyma.

Mazowiecki Lekarz Weterynarii chce także, by na drogach wyjazdowych z powiatu były rozłożone maty dezynfekcyjne dla samochodów.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: Konstanty Radziwiłł

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone