SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Już nie tylko Żuromin. Ptasia grypa dotarła w okolice Płocka i Sierpca

fot. Pixabay

Ptasia grypa także w powiatach płockim i sierpeckim. Na razie nie dotyczy ferm. Wiadomo o dwóch ogniskach w hodowli przyzagrodowej. Rozprzestrzenienie się wirusa to skutek nieodpowiedzialności – mówi w rozmowie z Radiem dla Ciebie Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Pośrednik, który przewoził paszę zajął się również handlem odchówką kury nioski, bez naszej zgody. Nie ustalono gdzie te kury jadą, rozwieziono je na teren dwóch czy trzech powiatów. W tej chwili biegamy po tych gospodarstwach przyzagrodowych i staramy się doprowadzić do wybicia drobiu w tych stadach – mówi nam Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak.

Jak przekonują służby, to jedyny sposób, żeby nie dopuścić do rozniesienia się zarazy na kolejne gospodarstwa. Ptasia grypa powoduje spustoszenie w fermach drobiu w powiatach żuromińskim i mławskim, gdzie dotąd zagazowano ponad 5 mln sztuk zakażonego drobiu, a drugie tyle czeka na utylizację.

Najwięcej ognisk w rejonie Żuromina

Najpoważniejsza sytuacja jest obecnie w powiecie żuromińskim, gdzie wykryto już 53 potwierdzone ogniska ptasiej grypy. W ramach działań ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa na Mazowszu, wojewoda zdecydował o objęciu strefą zamknięta powiatów żuromińskiego, mławskiego oraz sierpeckiego. Obowiązują tam takie obostrzenia, jak na obszarze zagrożonym – m.in. obowiązek trzymania drobiu w pomieszczeniach, bioasekuracja oraz odkażenie. Zamknięta dla ruch jest również droga wojewódzka numer 541 w powiecie żuromińskim, przebiegająca przez swego rodzaju centrum obszaru z największą liczbą ognisk zakażeń. Chodzi o odcinek między Franciszkowem a Bieżuniem.

Większe restrykcje są niezbędne – mówił wojewoda Konstanty Radziwiłł na antenie Radia dla Ciebie. – To jest choroba bardzo zakaźna wśród ptactwa. Na tym terenie, w powiecie żuromińskim, sierpeckim, mławskim jest bardzo dużo ferm, w których jest ogromna liczba zarówno kur, jak i indyków. Miliony drobiu. Te restrykcje muszą być poważniejsze – zaznaczył.

Wojewoda zadeklarował na naszej antenie, że jeśli będzie taka potrzeba, powiat żuromiński otrzyma wsparcie m.in. od żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj też:

Ptasia grypa na Mazowszu. Droga w centrum ogniska została zamknięta

Skutki ptasiej grypy.”Możemy stracić zagraniczne rynki zbytu”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone