SŁUCHAJ ONLINE
MENU

PSL i Koalicja Obywatelska będą rządzić na Mazowszu. Umowa podpisana

fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl

Koalicja Obywatelska i PSL podpisały w poniedziałek umowę koalicyjną w sejmiku mazowieckim. Porozumienie sygnowali wiceprezes PSL i dotychczasowy marszałek Mazowsza Adam Struzik, lider PO na Mazowszu Andrzej Halicki oraz szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W podpisanym dokumencie podkreślono, że od 2006 r. województwem mazowieckim „zarządza zgodnie i za rozwój odpowiada” koalicja samorządowa PO i PSL. Dlatego – jak wskazano – kluby radnych KO (PO i Nowoczesnej) oraz PSL postanowiły kontynuować współpracę po wyborach samorządowych w 2018 r.

Ugrupowania zobowiązały się kontynuować „zgodną, dwustronną współpracę” na poziomie uchwałodawczym w sejmiku Mazowsza oraz w zarządzie województwa, a także „dynamicznie rozwijać” woj. mazowieckie we wszystkich obszarach – korzystając z potencjałów własnych i funduszy europejskich. „Nasza koalicja powinna być wzorem dla innych samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych” – podkreślono w dokumencie.

Szczegóły

Koalicja Obywatelska oraz PSL podjęły decyzję o powołaniu władz na Mazowszu w następujący sposób: w prezydium sejmiku przewodniczący i dwóch wiceprzewodniczących będzie z KO, jeden wiceprzewodniczący PSL. Z kolei w zarządzie województwa – marszałek i jeden członek zarządu z PSL, a dwóch wicemarszałków i jeden członek zarządu z KO.

Partie poinformowały również, że po powołaniu zarządu rozpoczną „zgodne działanie” w celu powołania koalicji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 r. oraz że „będą dążyły” do kontynuowania współpracy w wyborach do Sejmu i Senatu 2019 r.

Wybory samorządowe

W wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego 24 mandaty zdobyło PiS, Koalicja Obywatelska – 18, PSL – 8, a Bezpartyjni Samorządowcy – 1. Wyniki oznaczają, że PiS nie będzie miało samodzielnej większości.

W 2014 roku w wyborach do sejmiku mazowieckiego wygrało PiS, które na 51 mandatów zdobyło 19, jednak większość dającą władzę w sejmiku miało PO i PSL – razem dysponowali bowiem 31 mandatami (PSL wprowadziło 16 przedstawicieli, a PO 15). Jeden mandat w sejmiku przypadł w udziale SLD.

Czytaj też:

Adam Struzik: jestem kandydatem PSL na marszałka województwa mazowieckiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone