SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Przyszłość nauki leży w rękach zwykłych ludzi, świadomość jest kluczem do jej popularyzacji”

fot. Pexels

Komunikacja naukowa nie jest już jedynie informowaniem o pracach, lecz również istotnym elementem łączącym naukę i człowieka. – Najważniejsze, aby ludzie rozumieli, co naukowcy chcą badać – powiedziała prof. dr hab. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.

We współczesnym świecie rozwój środków komunikacji doprowadził do istotnych zmian w sposobie funkcjonowania nauki oraz informowania o wynikach prac badawczych. Komunikacja naukowa jest praktyką, realizowaną na poziomie społecznym, która jest częścią procesu naukowego. Jako praktyka społeczna – komunikacja naukowa jest częścią procesu naukowego, w taki sam sposób jak zbieranie danych lub analizowanie informacji. Nie jest to już jedynie informowanie o pracach, lecz również istotny element łączący naukę i człowieka.

Popularyzacja nauki

W dobie rozwoju technologicznego, nauka jest coraz bardziej obecna, nawet niezbędna, w funkcjonowaniu społeczeństwa. Coraz częściej nasze życie, zdrowie, a nawet pieniądze, od rozwoju nauki zależą. Jednocześnie ludzie coraz bardziej chcieliby decydować, w którą stronę kierują się badania naukowe, aby nie tylko rozumieć więcej, ale też mieć realny wpływ na świat nauki – w końcu to zwyczajni ludzie z tych rozwiązań korzystają. – Najważniejsze, aby ludzie rozumieli, co naukowcy chcą badać – powiedziała profesor nauk przyrodniczych. Na antenie RDC wyjaśniła, że to właśnie w rękach nie-naukowców leży decyzja o przyznaniu środków finansowych na konkretne badania, stąd słuszność społecznych nacisków na środowisko uczonych.

Konieczne jest założenie, że istnieją pewne działania, które polegają na zadawaniu pytań o istnienie świata wokół nas i szukania odpowiedzi – podkreśliła biolog, zaznaczając, że nie wiadomo z góry czy uda się coś odkryć w trakcie badań. – Całkowita decyzyjność społeczeństwa nie ma zastosowania, gdyż nie da się określić wyników badań jeszcze nie rozpoczętych, jednak świadomość ludzka jest kluczem do popularyzacji nauki – dodała.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone