SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Przymusowa ewakuacja wszystkich mieszkańców obwodu donieckiego

Wojna w Ukrainie/fot. Mykola Kalyeniak/PAP

Charków został ostrzelany rakietami odpalonymi z terytorium Rosji. Z kolei w obwodzie donieckim trzech cywilów zginęło w ciągu ostatniej doby. Rząd Ukrainy wydał rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu. Czwartek to 162. dzień wojny w Ukrainie.

Trzy osoby zginęły, a pięć zostało rannych w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w środę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

Jedna osoba cywilna poniosła śmierć w Bachmucie, jedna w Marjince i jedna we wsi Szewczenko.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w obwodzie donieckim zginęło 678 osób, a 1750 doznało obrażeń. Przy tym liczby te nie obejmują zabitych i rannych w Mariupolu i Wołnowasze.

Przymusowa ewakuacja

Rząd Ukrainy wydał rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego w związku z toczącą się tam wojną z Rosją. Dokument przewiduje przesiedlenie ich w bezpieczne miejsca w centralnych i zachodnich obwodach kraju.

Wcześniej ukraińska Rada Ministrów wyjaśniała, że ewakuacja jest konieczna ze względu na brak możliwości dostaw gazu na te tereny w sezonie grzewczym.

Zgodnie z rozporządzeniem mieszkańcy obwodu donieckiego mają być ewakuowani do obwodów: chmielnickiego, czerkaskiego, czerniowieckiego, iwano-frankowskiego, kirowogradzkiego, lwowskiego, połtawskiego, rówieńskiego, tarnopolskiego, winnickiego, wołyńskiego, zakarpackiego i żytomierskiego.

Organizacją wyjazdów mieszkańców mają zająć się odpowiednie instytucje, m.in. ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych, policja, państwowa służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych oraz narodowy przewoźnik kolejowy Ukrzaliznycia.

Rozporządzenie z datą 2 sierpnia podpisał premier Ukrainy Denys Szmyhal. Opublikowano je na oficjalnej stronie internetowej rządu.

Odpowiedzialna za ewakuację wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk mówiła, że opuszczenie domów będzie dla mieszkańców wschodniej Ukrainy traumą, ale obowiązkowa ewakuacja stała się konieczna z powodu zniszczenia gazociągu, dostarczającego gaz na teren obwodu donieckiego. Bez dostaw gazu sezon zimowy będzie tam niesamowicie trudny – dodała.

Charków ostrzelany

Rosyjskie wojska w środę rano zaatakowały Charków na północnym wschodzie Ukrainy z użyciem pocisków wystrzelonych z sąsiadującego z tym krajem obwodu biełgorodzkiego w Rosji – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe – przekazał Syniehubow na Telegramie. „Rakiety zostały wystrzelone z Biełgorodu, według wstępnych danych z systemów S-300” – napisał.

Według jego relacji jeden z pocisków wbił się w ziemię, drugi zaś uderzył w cywilny obiekt przemysłowy. Został on uszkodzony, jednak danych o ofiarach nie ma.

Syniehubow poinformował także o atakach na cztery rejony (powiaty) obwodu charkowskiego, gdzie uszkodzone zostały domy i inne obiekty.

Wiadomości o rosyjskich ostrzałach nadeszły również z Mikołajowa na południu Ukrainy. W środę rano pociski uszkodziły tam supermarket, bloki mieszkalne, aptekę, sklepy i szkołę.

„Rankiem 3 sierpnia około godziny 5 Mikołajów znów został ostrzelany. W wyniku ataku w jednej z dzielnic miasta wybuchł pożar, w innej zniszczony został supermarket i uszkodzone bloki, apteka, sklepy i nawierzchnia drogowa. Działają służby ratownicze. Wiadomo ponadto o trafieniu w szkołę jazdy konnej” – napisał szef wojskowej administracji obwodowej Witalij Kim.

Mikołajów został ostrzelany także we wtorek wieczorem. Rosyjskie pociski trafiły wówczas w nabrzeże portowe, obiekt przemysłowy i domy.

Czytaj też: Atak rakietowy wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Polską

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone