SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Przy pomocy smartfona dowiemy się, kiedy przyjedzie tramwaj

fot. Flickr

Teraz każdy pasażer stołecznej komunikacji może sprawdzić, za ile minut przyjedzie tramwaj. I to nie według rozkładu, a w czasie rzeczywistym. Jak można korzystać z tego udogodnienia?

Na wszystkich przystankach tramwajowych są już specjalne naklejki oznakowane symbolem NFC. Teraz wystarczy zbliżyć telefon do naklejki i na ekranie wyświetli się informacja, za ile minut przyjadą kolejne tramwaje.

Jak to działa?

Co ważne, nie trzeba instalować żadnej aplikacji. Smartfon sam odczyta sygnał radiowy z nadajnika w naklejce. Wystarczy mieć włączoną opcję NFC w telefonie. Niezależnie od tego, na przystankach pasażerowie mogą korzystać z alternatywnej technologii, czyli kodów QR. Te naklejki są umieszczone obok klasycznych rozkładów jazdy.

Rozkłady to jedno, ale czas przyjazdu często jest inny niż na rozkładzie, tu mamy mieć precyzyjną informację o której tramwaj podjedzie – jak to możliwe? Tramwaje Warszawskie już posiadają system, który wykorzystuje informacje z satelitarnych nadajników GPS umieszczonych w składach. System przetwarza dane i dlatego można przewidzieć, za ile minut na przystanek podjedzie tramwaj.

System informuje o rzeczywistym czasie przyjazdu tramwaju. Informacje pokazują się na elektronicznych tablicach zainstalowanych na 184 przystankach w stolicy, a teraz także w telefonach.

Czytaj też:

ITD odpowiada na zarzuty ZTM: Warszawa mogłaby zrobić więcej

Centrum Warszawy po nowemu. Koniec prac w alei Jana Pawła II, są naziemne przejścia przy dworcu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone