SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Przy Lesie Młocińskim powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej

fot. UM Warszawa

Przy Lesie Młocińskim powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Inwestycję zaplanowano przy ul. Papirusów, a działać ma zacząć w 2024 roku. Z oferty edukacyjnej nowego Centrum rocznie ma korzystać około 25 000 osób.

– Jest to inwestycja niezmiernie ważna dla całej Warszawy i nie tylko. W czasach, gdy zmiany klimatyczne są tak dynamiczne, podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa ma wielkie znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania – powiedziała o tej inwestycji Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Jak podkreśliła Lasy Miejskie i Warszawa od lat działają na tym polu, a Centrum Edukacji Ekologicznej pozwoli nasze działania uczynić jeszcze skuteczniejszymi i bardziej dostępnymi.

Z oferty edukacyjnej nowego Centrum rocznie ma korzystać około 25 000 osób. Będzie ona skierowana głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Znajdzie się w niej również szeroki wybór zajęć rodzinnych i dla osób dorosłych.

Ekologiczne rozwiązania

W centrum – o powierzchni prawie 1000 m2 – znajdą się: sala konferencyjno-warsztatowa dla 85 osób i 4 sale edukacyjne – dwie dla dzieci młodszych i dwie dla starszych uczniów. Centrum będzie obiektem energooszczędnym i ekologicznym, wykonanym w technologii prefabrykowanej. Będzie w nim też tzw. zielony dach oraz wykorzystywać będzie energię odnawialną (pompy ciepła, panele fotowoltaiczne).

Koncepcja przewiduje również retencję wody w postaci ogrodu deszczowego oraz szczelne zbiorniki podziemne na wodę deszczową wykorzystywaną na potrzeby terenu zielonego otaczającego budynek. Na dachu zaprojektowano łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji rośliny ekstensywne oraz pokrycie żwirowe zapewniające retencję wód opadowych. Na terenie planowanej inwestycji znajduje się leśniczówka ujęta w gminnej ewidencji zabytków. Po jej gruntownym remoncie znajdzie się tam przestrzeń ekspozycyjna.

Budowa Centrum zostanie dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotą 9 859 013 zł. Łączny koszt budowy nowego Centrum oraz remontu leśniczówki wyniesie 14 233 608 zł.

Czytaj też:

Znamy zwycięzcę konkursu na przebudowę Chmielnej w Warszawie

Most Południowy będzie nosił imię królowej Anny Jagiellonki

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone