SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Przez upały rośnie zagrożenie pożarowe w mazowieckich lasach

Pożar w lesie/fot. AK

W związku z trwającymi upałami rośnie stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Na północy i południu Mazowsza zagrożenie jest oceniane jako średnie, jednak w okolicach Płocka i Sierpca jest już wysokie. – To się zmienia z dnia na dzień – mówi Karol Kierzkowski z Mazowieckiej Straży Pożarnej.

Biorąc pod uwagę prognozy pogody mówiące o fali upałów, które za chwilę do nas nadejdą, należy się spodziewać, że ściółka nadal będzie wysychała i będzie duże zagrożenie – ocenił Kierzkowski.

Straż pożarna apeluje, by podczas przebywania w lesie zachowywać się odpowiedzialnie. – Każdy najmniejszy nawet niedopałek papierosa, najmniejsza iskra czy otwarty ogień, a więc grillowanie lub ognisko, stwarzają zagrożenie. Pożar rozprzestrzenia się bardzo szybko – przestrzegał Kierzkowski.

Szczególną czujność powinny zachować osoby mieszkające na skraju lasu. – Najgroźniejszy typ pożaru lasu to pożar z palącymi się wierzchołkami drzew, który potrafi się rozprzestrzeniać z prędkością nawet 100 km/h. Wówczas zagrożone są domki letniskowe czy pobliskie zabudowania – tłumaczył strażak.

Przed spacerem warto sprawdzić, czy wybrany przez nas las nie jest w strefie zagrożenia. Dane na ten temat dostępne są na stronie Banku Danych o Lasach. Od początku tego roku doszło do 370 pożarów lasów. Najwięcej w maju – 124. W czerwcu już ponad 100.

Czytaj też:

Siedlce. Drugi stopień zagrożenia pożarowego w lasach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone