SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Przesuną stację Warszawa Gocławek. Rewolucja na linii otwockiej

fot. RDC

Zlikwidują stację i wybudują nową – kilkadziesiąt metrów dalej. Znamy plany PKP PLK dotyczące stacji Warszawa Gocławek. Nowy przystanek ma powstać pod wiaduktem drogowym na ulicy Marsa. To nie koniec zmian na linii otwockiej.

Realizacja projektu ułatwi  korzystanie ze stacji osobom starszym i niepełnosprawnym – przekonuje Karol Jakubowski z PKP PLK. – Powstałoby dogodne miejsce przesiadkowe, z którego pasażerowie z pociągów mogliby przesiąść się do komunikacji miejskiej – dodaje.

Zapytaliśmy mieszkańców, co myślą o takiej zmianie.

Całą linia do otwocka ma być czterotorowa, a prace mają się rozpocząć w 2020 roku.

PKP Wawer

Tymczasem zażegnany został spór o stację PKP Wawer. Nie zostanie ona przeniesiona, lecz wyremontowana. Pojawiały się informacje, według których przystanek miałby być przesunięty pod wiadukt ciągu drogowego Płowiecka-Czecha.

Tak się nie stanie – trzeba zachować jej historyczny charakter – mówi Jakubowski. – Lokalizacja stacji nie zmieni się. Przebudowany będzie peron wraz z infrastrukturą, w tym przejście podziemne – tłumaczy.

Stacja w Wawrze ma szczególną historię. 27 grudnia 1939 roku Niemcy rozstrzelali w dzielnicy 107 cywilów. Droga, którą byli prowadzeni mieszkańcy prowadziła przez przejście podziemne pod stacją. Była to pierwsza masowa zbrodnia dokonana przez okupanta na ludności cywilnej Warszawy.

Nowe wiaty w Międzylesiu

Przystanek Międzylesie również będzie miał nowe wiaty. W jego okolicy pociągi pojadą też na różnych wysokościach – tory podmiejskie będą położone wyżej na nasypie, a dalekobieżne będą jeździć niżej.

Zmodernizowane będą też przystanki w Radości i Miedzeszynie – wszędzie powstaną przejścia pod torami, windy dla niepełnosprawnych oraz wyremontowane zostaną perony.

Oprócz tego w Falenicy nastąpi całkowita przebudowa układu torowego, rozebranych zostanie też kilka budynków. Zlikwidowane zostaną przejazdy kolejowe, a w ich miejsce powstaną bezkolizyjne skrzyżowania.

Czytaj też:

Opóźnienia w remoncie. Bez zmian w rozkładzie linii Warszawa-Dęblin

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone