SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Przepompownia Twierdzy Modlin w rejestrze zabytków

Przepompownia Twierdzy Modlin/fot. mwkz.pl

Przepompownia Twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim trafiła do rejestru zabytków. Jak czytamy w komunikacie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, „wartość historyczna budynku wiąże się z dziejami Twierdzy Modlin oraz jest świadectwem postępu technicznego dokonującego się w drugiej połowie XIX w.”.

„Dokładna data budowy przepompowni nie jest znana, wiadomo jednak, iż funkcjonowała ona co najmniej od lat 80. XIX w. Pierwszy wodociąg na terenie Twierdzy Modlin oddano do użytku w 1847 r. W związku z rozbudową Twierdzy i koniecznością dostosowania do nowych potrzeb systemu nawadniania rozpoczęto rozbudowę istniejących urządzeń” – przekazał konserwator w komunikacie.

Budynek składa się z dwóch hal. W zachodniej znajdowała się kotłownia, w drugiej zaś – maszyny parowe datowane na lata 1890-1896.

Świadectwo postępu

„W każdym z pomieszczeń nieznacznie poniżej poziomu gruntu wzdłuż ściany północnej, a częściowo przy ścianie wschodniej, znajdują się żeliwne galerie, ze schodami przy ścianie wschodniej (maszynownia), oraz południowej (hala pomp), umożliwiające dostęp do urządzeń technicznych i ich obsługę. Zabudowania i znajdujące się w przepompowni maszyny przetrwały I wojnę światową bez większych uszkodzeń” – czytamy w dalszej części komunikatu.

Konserwator podkreślił wartość historyczną budynku, która wskazuje na postęp technologiczny z drugiej połowy XIX w. „Budynek przepompowni obsługujący ujęcie wody na brzegu Narwi stanowił jednej z kluczowych elementów systemu nawadniania Twierdzy Modlin” – dodano.

Czytaj też:

Fort Sokolnickiego. Jaką funkcję będzie pełnił w przyszłości?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone