SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Przełomowe decyzje sądu”. Miasto może administrować Hożą 25a i Marszałkowską 43

fot. Pixabay

Sąd wydał postanowienia, na mocy których ratusz może tymczasowo administrować dwiema nieruchomościami, co do których decyzje wydała komisja weryfikacyjna. Chodzi o kamienice przy ul. Hożej 25a i Marszałkowskiej 43 – poinformowali miejscy urzędnicy. Podkreślili, że decyzje sądu to przełom.

Stołeczny ratusz na mocy decyzji komisji weryfikacyjnej powinien przejąć w zarząd nieruchomości przy Marszałkowskiej 43, Poznańskiej 14, Nowogrodzkiej 6a, Schroegera 72 oraz Hożej 25 i 25a. W przypadku tych nieruchomości komisja uchyliła decyzje zwrotowe i nakazała przejęcie ich w zarząd przez miasto. Żadna z nieruchomości dotychczas nie została jednak objęta zarządem ratusza.

„Ratusz stoi po złej stronie”

Według szefa komisji weryfikacyjnej Patryka Jakiego „zarząd tych nieruchomości już dawno można było przejąć”. – My robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby pomóc, a Warszawa ciągle stoi po stronie mafii reprywatyzacyjnej, to jest gigantyczny skandal – mówił Jaki w końcu czerwca.

Miasto tłumaczy, że z uwagi na braki w przepisach o komisji weryfikacyjnej, musi występować do sądów z pozwami wobec dotychczasowych zarządców tych nieruchomości. Chodzi o to, aby w pełni przejąć zarząd nad zwracanymi przez komisję weryfikacyjna nieruchomościami.

W czerwcu – po złożeniu jednego z takich pozwów – miasto złożyło też wnioski do sądu „w trybie zabezpieczenia roszczenia”, by ten wskazał ratusz, jako jednostkę, która administruje Hożą 25a i Marszałkowską 43 do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy sądowej.

Przełom w sprawie

Zastępca dyrektora Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa Wojciech Latocha podkreślił na środowym spotkaniu z dziennikarzami, że ustawa o komisji weryfikacyjnej nie dała miastu instrumentów umożliwiające skuteczne przejęcie zarządu nad nieruchomościami, co do których decyzje wydała komisja. A ustawodawca umożliwił komisji nałożenie na gminę nakazu przejęcia zarządu nad nieruchomością.

W tym tygodniu nastąpił przełom w tym zakresie, miasto otrzymało od sądu dwa postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia zmierzające do umożliwienia przejmowania zarządu nad nieruchomościami. To są nieruchomości Hoża 25a i Marszałkowska 43 – powiedział Latocha.

Podkreślił, że sąd w pełni podzielił argumentację miasta, wskazując, że jest to jedyna droga, która umożliwi miastu skuteczną realizację obowiązku nałożonego przez komisję weryfikacyjną.

Luki w ustawie

Urzędnicy ratusza podkreślają, że decyzje komisji weryfikacyjnej narzucają obowiązki tylko na miasto i każą mu objąć w zarząd nieruchomości. Ale – jak wskazują – jest jeszcze druga strona, czyli beneficjenci decyzji zwrotowych, którzy „oczywiście nie współpracują z miastem”, kwestionują decyzje komisji weryfikacyjnej i nie chcą oddawać nieruchomości.

Urzędnicy podkreślają, że sami beneficjenci decyzji reprywatyzacyjnych zauważyli luki w ustawie o komisji, którą kieruje Patryk Jaki i dla nich „sprawa jest otwarta”.

Jak podkreśla miasto, jedyną metodą było wystąpienie do sądu i to sąd teraz, a nie komisja weryfikacyjna, nakazał beneficjentom przekazanie zarządu nieruchomościami. – To jest realny instrument, który pozwoli nam przyjść z komornikiem i egzekwować, realizować nałożone na nas obowiązek przez komisję – powiedział Latocha.

Urzędnicy ratusza zapowiedzieli, że będą sukcesywnie składać wnioski o podobne postanowienia ws. kolejnych nieruchomości.

 

Czytaj też:

Prawie 600 postępowań. Komisja weryfikacyjna podsumowuje rok działalności

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone