SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Przejścia naziemne i więcej zieleni. Rondo Dmowskiego otwarte

Rondo Dmowskiego ponownie otwarte/fot. PAP/Radek Pietruszka

W piątek po raz pierwszy piesi mogli skorzystać z czterech, nowych, naziemnych przejść na rondzie Dmowskiego. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, któremu towarzyszył wiceprezydent Michał Olszewski, przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski oraz miejscy radni przespacerowali się nowymi przejściami wokół ronda Dmowskiego.

Te cztery naziemne przejścia dla pieszych całkowicie zmieniają sposób poruszania się po mieście i tej jego części. Jeszcze kilka lat temu to centrum wyglądało zupełnie inaczej. Były tu wyspy aktywności, otoczenie Pałacu Kultury i Nauki było smutne. Chcemy to zmienić. Zszyć te wyspy aktywności – budujemy plac Centralny, Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Teatr Rozmaitości, ale również zmieniamy wygląd wszystkich okolicznych ulic – powiedział na breifingu prezydent Warszawy.

Przypomniał, że nie tylko rondo Dmowskiego i ulica Marszałkowska się zmienia. Obok trwają prace na placu Pięciu Rogów, szykowane są projekty przebudowy ulicy Złotej i Zgody, rozstrzygnięty jest konkurs na ulicę Chmielną oraz kompleksowy remont Alei Jerozolimskich.

Dzisiaj Warszawa naprawdę jest dla wszystkich – podkreślił Trzaskowski.

Ponad 2 ha nowej zieleni

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zaznaczyła, że przestrzeń publiczna jest przestrzenią nas wszystkich. – Powstaje prawdziwe centrum Warszawy dla wszystkich. To początek naszych marzeń, a nie koniec – powiedziała. – Warszawie należy się piękne centrum – dodała.

To historyczna zmiana. Od momentu powstanie ronda Dmowskiego (lata 70-te XX wieku) trzeba było tutaj chodzić pod ziemi, a teraz powstały cztery nowe naziemne przejścia dla pieszych z czterech stron ronda Dmowskiego. Pozwalają nie tylko przejść, ale też wejść na przystanki z poziomu ziemi – powiedział rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski. – To także 3 przejazdy rowerowe, łączące przede wszystkim trasy z północy na południe, ale też drogę wzdłuż ulicy Nowogrodzkiej – dodał. Zaznaczył, że w okolicy ronda posadzono 2,3 ha nowej zieleni, a to tyle ile mniej więcej zajmuje powierzchni boiska Legii Warszawa.

Przed południem dużo osób korzystało z przejść naziemnych, choć i w przejściu podziemnym pieszych pieszych nie brakowało. – Wychodząc z metra odruchowo poszedłem przez „Patelnię” do tramwaju – powiedział pan Andrzej. Większość spotkanych warszawiaków pozytywnie podchodzi do zmian, choć są też i głosy krytyczne. – Dobrze, że zrobili te przejścia, ale mam obawy, że ten bufor przy torowisku jest za mały. Oby tylko nie doszło tu do tragedii i potrącenia przez tramwaj pieszego – mówi pani Ola śpiesząca na przystanek tramwajowy.

Zostały nam m.in. drobne prace brukarskie – mówi dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, Łukasz Puchalski. – Trwają odbiory, drobne prace zieleniarskie. Będziemy montować jeszcze wygrodzenia na przystankach tramwajowych. Mamy kolizje z jedna studnia na wysokości pałacu kultury, którą przebudowywuje jeden z operatorów telefonów komórkowych. Czekamy na zakończenie jego prac – zaznacza.

Przejścia pozwolą zaoszczędzić mieszkańcom czas – dodaje Puchalski. – Według naszych wyliczeń piesi zyskają miedzy półtorej a siedem minut w zależności od celu, do którego chcą dotrzeć. Kierowcy stracą na niewielkich różnicach liczonych w sekundach – zapewnia.

Wykonawcą przebudowy ronda Dmowskiego jest firma Balzola Polska, która otrzymała za to kwotę ponad 11 milionów złotych.

Czytaj też:

ZDM: trzech chętnych na remont wiaduktu mostu Poniatowskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone