SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Przedwojenny bruk na ul. Polnej. Konserwator zabytków chce go ocalić

fot. Michał Krasucki/FB

Podczas prac remontowych prowadzonych na ulicy Polnej, robotnicy odkryli przedwojenny bruk. Stołeczny konserwator zabytków chce zachować go w całości.

Pod cienką warstwą asfaltu znajduje się przedwojenny, bazaltowy bruk. W wielu miejscach zachowany w dobrym stanie – poinformował na Facebooku stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Wyjaśnił też, że prace na ulicy Polnej prowadzone były według projektu zaakceptowanego przez konserwatora wojewódzkiego i nie zakładały zachowania bruku na całej nawierzchni, tylko na miejscach parkingowych. – Ostatnie odkrycie zweryfikowało nasze plany – napisał konserwator.

Dodał też, że wspólnie z Zarządem Terenów publicznych biuro konserwatora zdecydowało o zachowaniu stu procent historycznego materiału na tej ulicy. Częściowo na miejscach parkingowych, ale w dużym fragmencie także na jezdni. – O zgodę na takie działanie poprosimy teraz wojewódzkiego konserwatora – napisał Michał Krasucki dodając, że w części bruk trzeba będzie powtórnie ułożyć ze względu na zmianę wysokości jezdni, ale jest szansa, że spory jego fragment nie będzie w ogóle ruszany.

Historia ulicy Polnej

Ulica Polna powstała jako droga biegnąca wzdłuż wytyczonego około 1770 roku wału miejskiego, będącego granicą miasta. Wał ten został zniwelowany w drugiej połowie XIX wieku. W 1887 roku na miejscu dawnego placu ćwiczeń rosyjskiej kawalerii powstał tor wyścigów konnych, który niedługo przed II wojną światową przeniósł się na Służewiec (Tor wyścigów konnych Służewiec). W 1930 roku północny fragment ulicy został wyodrębniony jako ulica Noakowskiego. W 1944 r. zabudowa ulicy została częściowo zniszczona.

W okresie powojennym dla ulicy zaszły bardzo poważne zmiany. Utworzenie ulicy Waryńskiego, a później Trasy Łazienkowskiej spowodowało rozcięcie ulicy na dwie części. Po zachodniej stronie ulicy powstawały nowe zabudowania, głównie budynki Politechniki Warszawskiej.

Czytaj też:

Koniec z butelkomatami? MŚ pracuje nad ustawą dotyczącą recyklingu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone