SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

COVID-19. Niemal 56 tysięcy dzieci wróciło do przedszkoli w Warszawie

fot. Pixabay

Od poniedziałku przedszkola, i żłobki, po trzech tygodniach przerwy, znów działają stacjonarnie. W Warszawie do placówek wróciło blisko 56 tysięcy dzieci. W ograniczonym zakresie wrócił także sport. Na świeżym powietrzu może razem grać lub trenować do 25 osób.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Dotychczasowa rzeczniczka Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza zapewniała, że miasto przygotowało się na ponowne przyjęcie maluchów.

Wszystko z zachowaniem zasad ścisłego reżimu sanitarnego – podkreśla. – Przed wejściem do placówki i szatni trzeba zdezynfekować dłonie. Mogą do nich przychodzić tylko osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na chorobę dróg oddechowych oraz pracownicy lub dzieci, których domownicy nie są zakażeni lub nie przebywają na kwarantannie – tłumaczy.

Szkoły na razie pozostają zamknięte do 25 kwietnia.

Otwarcie placówek w całym kraju

W poniedziałek weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w czasie epidemii COVID-19, dotycząca m.in. działania przedszkoli i szkół. Przestało też obowiązywać rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej zwieszające stacjonarne funkcjonowanie żłobków.

Zasiłek opiekuńczy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało w ubiegłym tygodniu, że w związku z otwarciem żłobków i przedszkoli dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał jedynie do 18 kwietnia, nawet jeśli rodzice już złożyli wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia. Podało, że nie będzie konieczne składanie nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych.

MRiPS zaznaczył jednocześnie , że zasiłek nadal będzie przysługiwał w przypadkach, gdy nastąpi nieprzewidziane zamknięcie danej placówki lub ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19.

Trzy tygodnie zamknięte

W związku sytuacją epidemiczną stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, czyli zerówek oraz innych form wychowania przedszkolnego zostało zawieszone od 29 marca. Zajęcia były realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego ustalonego przez dyrektora sposobu realizowania zajęć. Od 29 marca zawieszone było też stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych.

Jednocześnie dyrektorzy mieli obowiązek zorganizować zajęcia w placówce dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dla dzieci m.in. pracowników medycznych, pomocy społecznej, służb porządkowych i oświaty. Zajęcia były organizowane na wniosek rodziców.

Czytaj też: Koronawirus. Dr M. Sutkowski: początek końca trzeciej fali pandemii

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone