SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Przebudują wał przeciwpowodziowy w Łomiankach i Czosnowie

fot. RDC

Wał przeciwpowodziowy w Łomiankach i Czosnowie do przebudowy. Gminy podpisały nową umowę z Wodami Polskimi. Chodzi o modernizację konstrukcji, które oddzielają miejscowości od Wisły.

Dotychczas nie było przelań, jednak było wiele niebezpieczny sytuacji – mówi starosta powiatu warszawsko-zachodniego Jan Żychliński. – Były przesiąknięcia i zwłaszcza w rejonie Dziekanowa, w rejonie śluzy, z uwagi na specyficzny układ geologiczny ta woda przesiąkała pod wałem i pojawiała się. Jeśli taki stan utrzymywałby się dłużej, mogłoby to być groźne – wyjaśnia.

Zagrożona zalaniami jest powierzchnia nawet 200 km kwadratowych.

Na tym terenie mieszka w sumie 30 tys. osób – dodaje burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak. – Tak naprawdę cała gmina jest zagrożona zalaniem. Nie chcę straszyć mieszkańców Łomianek, niemniej jednak mapy geologiczne wskazują, że teren zalewowy sięga do ulicy Kolejowej. Niemniej jednak najbardziej zagrożone są Łomianki Dolne, Dziekanów Nowy, Kępa Kiełpińska, Dziekanów Polski – wylicza.

Ma to być kompleksowa modernizacja – mówi dyrektor regionalnej dyrekcji Wód Polskich Anna Trzeciakowska. – Chcemy dostosować ten wał na odcinku ponad 11 km do pierwszej klasy. Chcemy, żeby był to nowoczesny wał, już w tych najnowocześniejszych technologiach, z przesłoną przeciw filtracyjną, z zabezpieczeniem siatkami, żeby był bezpieczny dla mieszkańców i żeby nie było przesiąków, a także ryzyka i niepokoju – tłumaczy.

Dotychczasowy wał był mocno zarośnięty i nieprzyjazny mieszkańcom.

Chcemy, żeby nowa konstrukcja była bardziej otwarta – mówi Małgorzata Żebrowska-Piotrak. – Będziemy za chwilkę rozmawiać na temat tego, jak będziemy widzieli dodatkowe elementy dla mieszkańców. Czy ścieżka na wale, czy droga techniczna – to jest już do omówienia razem z projektantami. Będziemy na pewno dbali, żeby mieszkańcy skorzystali nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale i turystycznie – wyjaśnia.

Koszt stworzenia projektu to ponad 1mln 130 tys. zł. Nowy wał ma planowo być gotowy do 2025 roku.

Czytaj też:

Budowa POW. Do poprawki 400 metrów nawierzchni poza tunelem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone