SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Przasnysz. Ruszył pilotażowy punkt masowych szczepień na COVID-19

Pilotażowy punkt szczepień masowych przeciwko COVID-19 w Przasnyszu/fot. PAP/Piotr Nowak

W Przasnyszu otwarto w poniedziałek jedyny na Mazowszu pilotażowy punkt masowych szczepień przeciwko COVID-19. Mieści się on w budynku Zespołu Szkół Powiatowych. W całym województwie, według zapowiedzi służb wojewody, ma powstać ponad 40 takich punktów.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

W budynku Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych będzie można wykonać ok. 200 szczepień dziennie. Lokalizacja została zaproponowana przez starostę przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego. Łącznie, jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, na Mazowszu powstanie ponad 40 punktów masowych szczepień, uzupełniających sieć dotychczasowych punktów. Cztery mają zostać zorganizowane w Warszawie. Stolica przygotuje punkty przy obiektach sportowych na Białołęce, Targówku, na stadionie Legii oraz w Międzylesiu.

Trwają kontrole zaproponowanych przez miasto punktów. Czekamy na oficjalną decyzję NFZ-u – informuje rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Obecnie w województwie mazowieckim działa ponad 900 punktów szczepień. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa.

Serdecznie dziękuję samorządowcom za zaangażowanie przy tworzeniu Punktów Szczepień Powszechnych. Powstanie tych punktów pozwoli na znaczne przyspieszenie procesu szczepień w województwie mazowieckim, jak i w całej Polsce. Naszym priorytetem jest, aby w krótkim czasie udało się zaszczepić, jak najwięcej osób, co pozwoli nam na powrót do normalności – mówił podczas otwarcia punktu w Przasnyszu wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Od 200 od 500 szczepień dziennie w punkcie

W Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia ma być wykonywanych ok. 200 szczepień. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie minimum 500 dawek dziennie. Jak podkreśla biuro wojewody, „nowe punkty są tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.)”.

Punkty Szczepień Powszechnych są organizowane przez jednostki samorządu terytorialnego we współpracy z podmiotem wykonującym działalność leczniczą, na polecenie wojewody, w punkcie zatwierdzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy powiat może zwrócić się do wojewody o jednorazową dotację w wysokości 5 tys. zł na utworzenie jednego nowego Punktu Szczepień Powszechnych. Za szczepienia płaci NFZ podmiotowi odpowiadającemu za punkt szczepień. Jak czytamy w komunikacie biura wojewody, „nie ma potrzeby budowania zaawansowanych konstrukcji – powinno się wykorzystywać zasoby pozostające w dyspozycji samorządu i podległych jednostek”.

Proces rejestracji jest dostępny dla każdego. Można się zarejestrować również na miejscu. Są to przeważnie pacjenci z powiatu przasnyskiego, ale chętni mogą zgłaszać się też z innych rejonów – mówi w rozmowie z Radiem dla Ciebie starosta Krzysztof Bieńkowski.

Dojazd do punku jest prosty – dodaje starosta. – Są ogromne znaki informacyjne. Jest to też niedaleko szpitala powiatowego, więc każdy, kto trafi do Przasnysza, może kierować się w rejon szpitala i na pewno trafi do punkty szczepień – podkreśla.

Przy ul. Sadowej w Przasnyszu można zaszczepić się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 oraz w soboty od 8:00 do 16:00.


Wyświetl większą mapę
Kto może zakwalifikować do szczepienia?

Uprawnione do kwalifikowania do szczepień są osoby wykonujące zawód: lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, felczera, ratownika medycznego, higienistki szkolnej, fizjoterapeuty, farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego oraz osoby, które kształcą się na piątym lub szóstym roku studiów na kierunku lekarskim albo na trzecim roku studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

Uprawnieni do przeprowadzania szczepień są z kolei: lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni. Osoby wykonujące niektóre z powyższych zawodów powinny uzyskać dokument potwierdzający posiadanie umiejętności kwalifikowania i (lub) wykonywania szczepień.

Według danych na poniedziałek, do tej pory na Mazowszu zaszczepiono 1 388 263 osoby, z których 356 210 jest zaszczepionych w pełni.

Czytaj też:

Masowe szczepienia na COVID-19 na Mazowszu. „Planujemy 45 punktów”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone