SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Protest rodziców przeciwko karcie LGBT przed stołecznym ratuszem

fot. RDC

W poniedziałek przed siedzibą warszawskiego ratusza odbył się protest rodziców i organizacji prorodzinnych. Jego organizatorem jest Centrum Życia i Rodziny. To odpowiedź na działania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego w związku z podpisaną przez niego deklaracją „Warszawska Polityka Miejska na rzecz społeczności LGBT”.

Dokument realizujący postulaty społeczności LGBT wprowadza do szkół tak zwaną edukację seksualną w oparciu o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia.

Przed stołecznym ratuszem o godzinie 16.00 pod hasłami „Tak dla rodziny! Nie dla destrukcji” skandowało kilkaset osób. Protest był wyrazem sprzeciwu wobec Karty LBGT+ podpisanej ostatnio przez prezydenta miasta. – Nie chcemy seksualizacji naszych dzieci – apelowali organizatorzy protestu.

Chwila po 16.00 na placu Bankowym odbyła się też kontrmanifestacja. Zebrały się setki osób wspierających kartę LGBT.

Przypomnijmy, że karta LGBT zakłada działania w takich obszarach jak: bezpieczeństwo, edukacja, kultura i sport, a także praca. W deklaracji zapowiedziano m.in. wprowadzenie lekcji o tolerancji i edukację seksualną w szkołach zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Te standardy mówią wprost: dziecko należy informować o sferze intymnej już od urodzenia – wyjaśnia wiceprezes Centrum Życia i Rodziny Kazimierz Przeszowski. Dodaje, że deklaracja jest niegodna z prawem oświatowym oraz konstytucyjnym prawem do wychowania dzieci. – My rodzice mamy prawo żądać od organów państwa ochrony naszych dzieci przed demoralizacją – dodaje Przeszowski.

Udział ekspertów

W proteście biorą udział eksperci z organizacji prorodzinnych, między innymi z Fundacji PRO, CitizenGO oraz Ordo Iuris. W miniony piątek do deklaracji LGBT+ odniosła się minister edukacji Anna Zalewska, która mówiła, że „Karta warszawska jest niezgodna z konstytucją, prawem oświatowym, podstawami programowymi oraz ustawą o samorządzie”. Także Rzecznik Praw dziecka Mikołaj Pawlak powiedział w TVP Info, że warszawska deklaracja LGBT+ jest sprzeczna z polskimi przepisami prawa, bo program nauczania w szkołach opracowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a nie władza samorządowa.

O wycofanie budzących prawne i etyczne rozwiązań zawartych w tzw. Karcie LGBT+ zaapelowali także polscy biskupi. W wydanym w ubiegłym tygodniu oświadczeniu podkreśli, że popierają protesty w tej sprawie, a także przypomnieli, iż zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed demoralizacją.

Głosy sprzeciwu

W sprzeciwie wobec deklaracji Fundacja Mamy i Taty powołała stowarzyszenie Ruch Czwartego Marca. Zleciło ono sporządzenie opinii prawnej, która wskazuje, że Karta LGBT+ narusza konstytucję.  Przeciw „edukacji seksualnej według standardów WHO” postulowanej w deklaracji „LGTB +” opowiedziało się także Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich. Lekarze przestrzegają, że „pogwałcenie intymności (…) wywołuje zranienia, których następstwem są zaburzenia w sferze psychicznej, fizycznej i konflikty w sferze moralnej”.

Czytaj też:

RPD wzywa R. Trzaskowskiego do złożenia wyjaśnień w sprawie LGBT+

M. Kabaciński o karcie LGBT+: będzie porównywana z ofertą PiS

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone