SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Protest ratowników medycznych. „Ponad połowa z nas nie ma etatu”

Zdjęcie ilustracyjne/fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ponad połowa ratowników medycznych w kraju nie pracuje na etat. W Warszawie to aż 99 procent z blisko 600 ratowników. Między innymi w tej sprawie protestują od soboty w Warszawie. Dopłacamy do swojej pracy, a za 20 lat możemy zostać bez żadnej pomocy, bo ratowników w Polsce po prostu nie będzie – mówili w Radiu dla Ciebie w audycji „Jest sprawa”.

Wielu z nas nie ma zapewnionego wsparcia socjalnego – mówił w RDC ratownik medyczny i pielęgniarz Adam Piechnik. – Ponad 50 procent ratowników medycznych nie ma nawet osłony socjalnej pomimo, że pracuje na etacie. Ponad 50 procent z nas pracuje w charakterze jednoosobowej działalności gospodarczej – podkreślił.

Wykonując swój zawód, dopłacamy z własnej kieszeni – dodał gość audycji „Jest Sprawa”. – Bo ratownik pracujący na kontrakcie odzież ochronną kupuje za własne pieniądze, dokształca się za własne pieniądze, szkoli się za własne pieniądze, czasem też kupuje coś, co usprawnia jego pracę – wymieniał w RDC.

Członek prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej dr Michał Bulsa stwierdził, że dzisiejsze problemy mogą w przyszłości przynieść konsekwencje. – Ja się obawiam, jako medyk, czy za 20 lat będzie miał kto mi pomóc. Może się okazać, że koledzy nie będą w stanie przyjąć mnie w domu i pomóc, bo będą zarzuceni pracą lub wyjadą z tego kraju – powiedział w audycji „Jest sprawa”.

Od soboty pracownicy ochrony zdrowia protestują w Warszawie. Utworzyli w Alejach Jerozolimskich „Białe Miasteczko”. Domagają się m.in. wyższych zarobków i zmian w systemie.

Posłuchaj całej rozmowy: 

Jest sprawa: protest pracowników ochrony zdrowia

Czytaj też:

Protest medyków w Warszawie. Powstało „białe miasteczko”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone