SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Warszawa. Protest przed siedzibą ZDM ws. parkowania na Ochocie

Przed siedzibą Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie odbył się we wtorek protest mieszkańców Ochoty związany z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania w dzielnicy. Zdaniem protestujących nowy sposób naliczania opłat i zmniejszanie liczby miejsc parkingowych pogorszą komfort ich życia. 

Mieszkańcy Ochoty skarżą się również na brak wcześniejszych konsultacji w tej sprawie. – Jeśli były przeprowadzane, to bardzo pobieżnie – mówi Radiu dla Ciebie organizator zgromadzenia Piotr Guzek.

Przedstawiciele ZDM-u powiedzieli, że wiadomości były rozsyłane pocztą. Powiem szczerze, kogokolwiek się pytałem, nikt na Ochocie nie dostał takiej informacji. Potwierdzali to zresztą radni wśród swoich sąsiadów i obecni mieszkańcy. Konsultacje były przeprowadzone na jakiejś małej grupie, być może aktywistów, którzy w całej Warszawie przychodzą na tego typu konsultacje – wyjaśnia Guzek.

Apel mieszkańców

Protestujący przygotowali apel, w którym postulują m.in. zaniechanie zmniejszania liczby miejsc parkingowych, rozszerzenia rejonu zameldowania służącego do wyznaczania stref parkingowych z obecnego promienia 150 metrów do 300 metrów, poprawy polityki informacyjnej prowadzonej przez ZDM i poszanowania ustaleń konsultacji społecznych.

„Apelujemy o przyjęcie takiej formy działania ZDM oraz zarządzania nim, aby reprezentował w równej mierze wszystkich mieszkańców Warszawy, zarówno tych poruszających się po mieście komunikacją zbiorową, rowerem, autem czy pieszo. Nie przystoi jednostce organizacyjnej miasta dzielenie warszawiaków na lepszych i gorszych oraz faworyzowanie jednej grupy kosztem drugiej jedynie z powodu wyboru środka transportu, jakim na co dzień poruszają się po mieście” – napisano w apelu.

„W rowie mam parkować?”

W czasie wystąpień protestujący odnieśli się do organizacji wytyczanej właśnie strefy płatnego parkowania na Ochocie i Żoliborzu. Nie zgadzają się ze zmianą sposobu parkowania ze skośnego na równoległe, który – ich zdaniem – zabiera wiele miejsc parkingowych. Poruszali również temat wirtualnych parkometrów, które lokalizowane są „bez wizji lokalnej, a tylko na ekranie laptopa”. Wskazywali, że z tego powodu takie urządzenia występują np. na terenie ogródków działkowych na Rakowcu. – Mamy parkować na działkach? – pytali.

Mieszkańcy opowiadali o kuriozalnych sytuacjach, kiedy to w związku ze strefą płatnego parkowania postawiono znaki zakazujące parkowania w miejscach, gdzie do tej pory parkowali. Taka sytuacja ma miejsce, np. w okolicy przedszkola przy ul. Grzeszczyka. – Parkowało tam do tej pory około 14 aut. To ci sami mieszkańcy, którzy stawiali tam auta od wielu lat – powiedziała uczestniczka pikiety. – Wyznaczona dla mnie 150-metrowa strefa abonamentu wypada na Fortach Korotyńskiego. Co w rowie mam parkować? – pytała oburzona.

Ustalenia w sprawie Rakowca utrzymane

Radny z klubu Zawsze z Ochotą Cezary Król mówił, jak wyglądało poniedziałkowe spotkanie dzielnicowych radnych z przedstawicielami ZDM, m.in. z dyrektorem ZDM Łukaszem Puchalskim, jego zastępcą Wojciechem Partyką i zastępcą naczelnika ds. parkowania Michałem Lejkiem.

Spotkanie odbyło się w formie hybrydowej. Reprezentanci ZDM przybyli do nas w formie online, gdyż jak zaznaczył pan dyrektor Puchalski, taka forma pozwoli mu odpowiadać na wszystkie pytania, nawet te najbardziej szczegółowe – powiedział radny, dodając, że kiedy takie pytania padły, to dyrektor poprosił o przesłanie ich na piśmie bądź mailem.

Na całej sesji padło jedno stwierdzenie, za które muszę bronić pana Michała Lejka. Chodzi o ustalenia, których dokonaliśmy na wspólnej wizji lokalnej na Rakowcu. Bo wszystkie te ustalenia zostały utrzymane – podkreślił Cezary Król.

Nie tylko Ochota

Protestujący poruszyli też tematy dotyczące innych dzielnic miasta, m.in zwężania ulic. – Cały czas niszczy się ulice, zwężając je i likwidując miejsca parkingowe. Na terenie istniejącej już strefy płatnego parkowania przyjmuje się nowe projekty po to, żeby likwidować jeszcze raz te miejsca. Wydaje się na to nasze pieniądze. Po co? – pytał Karol Wiśniewski z inicjatywy Stopkorkom.

W środę w imieniu mieszkańców apel do ZDM mają złożyć radni.

Obecnie ZDM jest na etapie wydawania mieszkańcom abonamentów do parkowania. Z Ochoty i Żoliborza zgłosiło się 1500 chętnych, z czego ponad 100 zdecydowało się na nowy abonament obszarowy. Rozszerzenie strefy zaplanowano na 15 listopada.

Czytaj też:

Rada Dzielnicy Ochota wzywa ZDM do rozmów. Chodzi o parkowanie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone