SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Protest przeciwko odrzuceniu projektu „Ratujmy Kobiety 2017”

fot. Leszek Karlik/Twitter

W Sejmie nie ma żadnej partii, która poważnie traktuje prawa kobiet, opozycja zawiodła, odrzucenie projektu liberalizującego przepisy ws. aborcji to hańba – mówili uczestnicy sobotniej manifestacji przed Sejmem. Pikietę zorganizowały: Razem, Inicjatywa Polska i organizacje kobiece.

Demonstracja przed Sejmem była reakcją na odrzucenie przez Sejm w środę, w pierwszym czytaniu, obywatelskiego projekt komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, który zakładał liberalizację obowiązujących przepisów ws. aborcji. Do skierowania tego projektu do prac w sejmowej komisji zabrakło dziewięciu głosów. W głosowaniu w tej sprawie nie wzięło udziału 10 posłów Nowoczesnej. Troje posłów PO: Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczak głosowało przeciw skierowaniu projektu do komisji, za co zostali wykluczeni z partii. Innych siedemnastu posłów Platformy nie uczestniczyło w środowym głosowaniu.

„Rząd i opozycja – jedna koalicja”

Manifestujący nie szczędzili gorzkich słów pod adresem opozycji parlamentarnej; została ona nazwana „pseudopozycją” oraz „tchórzami”. „Oddaj mandat”, „Rząd i opozycja – jedna koalicja” , „Pogonimy” – takie hasła padały pod adresem zarówno polityków obozu rządzącego jak i opozycji. Uczestnicy skandowali też: „opozycja to my”.

Uczestnicy sobotniej manifestacji przed Sejmem mieli ze sobą transparenty z takimi napisami jak: „Brak legalnej aborcji zabija”, „Hańba”; przynieśli także flagi m.in. Partii Razem oraz Inicjatywy Polskiej. Wznosili hasła: „Wolną Polskę obronimy, prawa kobiet wywalczymy”; „Nie ma równości bez solidarności”.

Ze sceny do uczestników przemawiali m.in. przedstawiciele Partii Razem, Inicjatywy Polskiej oraz Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone