SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Loteria Narodowego Programu Szczepień. Co można wygrać?

Michał Dworczyk/fot. Kancelaria Premiera, Twitter

Szef kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że od 1 lipca szczepienia drugą dawką będą możliwe w dowolnym punkcie szczepień. Tego samego dnia uruchomiona zostanie loteria Narodowego Programu Szczepień. Z kolei w najbliższym czasie wykonane zostaną połączenia telefoniczne do wszystkich osób powyżej 70. roku życia z pytaniem, czy już się zaszczepiły.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień podkreślił, że przekonywanie Polaków do zaszczepienia się jest wyzwaniem ponadpolitycznym.

Loteria Narodowego Programu Szczepień

Od 1 lipca uruchomiona zostanie loteria Narodowego Programu Szczepień. Na ten cel zostanie przeznaczone 140 mln zł.

To będzie zadanie realizowane przez Totalizator Sportowy, który będzie spółką wiodącą. (…) Poza Totalizatorem włączy się w to także szereg spółek skarbu państwa” – poinformował minister Dworczyk.

Jak dodał, formuła loterii będzie umożliwiać także dołączenie się do niej samorządom. – Za dwa tygodnie wspólnie z Totalizatorem Sportowym pokażemy dokładne założenia programu – dodał szef KPRM. Zapewnił, że nagrody, jakie będzie można wygrać, będą atrakcyjne.

Mniej więcej co dwutysięczna osoba, która będzie się szczepiła, otrzyma 500 zł, to nagroda gwarantowana, ale każdy uczestnik loterii będzie miał szansę na wygraną. (…) Co tydzień będą losowane nagrody po 50 tys. zł, do tego różnego rodzaju nagrody rzeczowe: hulajnogi elektryczne, vouchery na paliwo czy ubezpieczeniowe. Co miesiąc będą też dwie nagrody po 100 tys. zł plus samochód hybrydowy, a w finale dwa razy po 1 mln zł i również samochód hybrydowy – wymienił Dworczyk.

Jak wyliczył minister, całość będzie kosztować ponad 140 mln zł. – To dużo, ale to są pieniądze przeznaczone po to, abyśmy jak najszybciej poradzili sobie z pandemią – zaznaczył.

Loteria również dla zaszczepionych

Szef Kancelarii Premiera zapytany, czy w loterii będą mogły wziąć udział osoby już zaszczepione, odpowiedział: – Uspokajam (…), ci którzy już się zaszczepili, też będą mogli brać udział w loterii, nikt nie zostanie wykluczony.

Zarówno loteria Narodowego Programu Szczepień, jak i ułatwienia polegające na dostępności drugiej dawki szczepionki w dowolnym punkcie szczepień, to rozwiązania mające zachęcić obywateli do szczepienia się przeciw COVID-19.

Telefon do seniora w sprawie szczepienia

Podczas rozmów telefonicznych z seniorami tym, którzy się nie zaszczepili, będzie oferowane szczepienie, które zostanie zorganizowane przez zespół wyjazdowy. – Zespół szczepiący dojedzie do takiej osoby, która zadeklaruje chęć zaszczepienia – poinformował Dworczyk. Będą to zespoły oparte głównie na straży pożarnej – ochotniczej i państwowej.

Mamy deklaracje, że te zespoły strażaków, które do tej pory w dużej części w bardzo wielu miejscowościach, gminach w Polsce pomagały dowozić seniorów do punktów szczepień, teraz będą jeździć z osobami uprawnionymi do wykonywania szczepień – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Będą to albo lekarze czy przedstawiciele punktów prowadzących szczepienie, albo Mobilne Jednostki Szczepiące.

Druga dawka w dowolnym punkcie

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował również, że od 1 lipca szczepienia drugą dawką przeciw COVID-19 będą odbywały się w dowolnym punkcie.

Do tej pory wiele osób zwracało uwagę na to, że zaszczepili się pierwszą dawką w jednym punkcie, chcieliby się zaszczepić w innym – to było niemożliwe albo trudne. Teraz – myślę, że to będzie istotne zwłaszcza w okresie wakacyjnym – od 1 lipca takiego problemu już nie będzie. Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć sobie termin w dowolnym, innym punkcie i się zaszczepić drugą dawką – poinformował Dworczyk.

Poinformował też, że możliwość zaszczepienia się drugą dawką szczepionki na COVID-19 w dowolnym punkcie szczepień nie zostanie uruchomiona od razu, ponieważ potrzebny jest czas na przygotowanie sieci punktów szczepień.

Przede wszystkim musimy zaczekać kilkanaście dni, aż tych szczepionek będzie na tyle dużo, aby tego rodzaju rozwiązanie było możliwe – zaznaczył Dworczyk.

Dworczyk przekazał również, że od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani do zadbania, aby podczas wszystkich imprez o charakterze masowym – kulturalnych czy sportowych – zabezpieczony był punkt szczepień.

Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień

Według Szefa Kancelarii Premiera przekonywanie Polaków do zaszczepienia się „to jest wyzwanie dla nas wszystkich, to jest wyzwaniem ponadpolityczne”.

To nie jest wyzwanie tylko dla rządu, dla lekarzy, to wyzwanie dla wszystkich, dlatego że tylko zaszczepienie jak największej części populacji pozwoli nam na zwyciężenie COVID-19 – podkreślił Dworczyk.

Przyznał, że dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień i przywołał kwestię szczepienia przeciw grypie.

WHO daje wytyczne, aby osoby powyżej 65. roku życia przeciwko grypie były zaszczepione w co najmniej 75 procentach – powiedział Dworczyk, dodając, że w Holandii jest to 75 proc., w Wielkiej Brytanii 68 proc., w Danii 43 proc., a w Polsce ok. 10 proc. – To pokazuje, jak mamy jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o promocję szczepień – stwierdził pełnomocnik rządu.

Czytaj też:

AstraZeneca opóźnia dostawy. Terminy szczepień mogą się zmienić

Szpital Południowy główną lecznicą covidową w Warszawie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone