SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Śledczy ws. przecieków maturalnych: staramy się dotrzeć do źródła

Matura 2020/fot. PAP/Lech Muszyński

Trwają przesłuchania, staramy się dotrzeć do źródła przecieków materiałów egzaminacyjnych – poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr. Z informacji przekazanych przez śledczych wynika, że CKE wskazała w zawiadomieniu możliwe źródło przecieków.

O wszczęciu śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie ws. przecieków maturalnych poinformował 18 czerwca przez jeden z portali informacyjnych. Sprawa dotyczy egzaminów dojrzałości z języka polskiego oraz matematyki. Jak wskazano, zawiadomienie w tej sprawie złożyła Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr, czynności w tej sprawie prokuratura zleciła Komendzie Stołecznej Policji. Mają one trwać do końca lipca. Obecnie – jak wskazała Chyr – trwają przesłuchania.

Z informacji śledczych wynika, że w zawiadomieniu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wskazana została osoba, „którą można typować jako odpowiedzialną za to zdarzenie”.

Przed egzaminem zauważono trafne wyszukania w Google

W dzień egzaminu, ale przed jego rozpoczęciem, ok. godz. 6.30 w woj. podlaskim zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy „wesele elementy fantastyczne”.

O sprawie poinformował na Twitterze profil „Emocje w sieci”, analizujący nastroje internautów. Jak podał, ok godz. 6.30 zaczęto wyszukiwać frazy „wesele elementy fantastyczne” i „wesele fantastyka”, a ok. godz. 7.00 – dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: „Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów +Wesela+”.

Zauważono, że działo się tak tylko w woj. podlaskim. Załączono przy tym wykresy z Google Trends pokazujące zainteresowanie wyszukiwanymi frazami w ujęciu czasowym. Między godz. 7.00 a 9.00 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy „Anna Kamieńska”.

Czytaj też:

UKSW otrzymał z resortu nauki obligacje o wartości 25 mln zł

Koronawirus. Ośmioklasiści z Gielniowa przystąpili do egzaminu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone