SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Korupcja w stołecznym MPWiK. Prokuratura postawiła zarzuty

fot. nawokandzie.ms.gov.pl

Prokuratura postawiła zarzuty Wiesławowi M., b. dyrektorowi pionu wsparcia w MPWiK; Jackowi M., b. kierownikowi w tym pionie oraz b. wspólnikowi śląskiej firmy Rafałowi T. – poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Chodzi o śledztwo związane z korupcją w stołecznym MPWiK.

Zarzuty dotyczą ustawiania publicznych przetargów na dostawę nowej koparki ssącej dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz pojazdów ciśnieniowych.

W przypadku przetargu na koparkę ssącą Wiesław M. i Jacek M. od listopada 2017 r. do sierpnia 2018 r. mieli wejść w porozumienie z przedsiębiorcami oferującemu dostawę tego sprzętu i przekazać im informacje na temat przetargu przed jego oficjalnym ogłoszeniem.

Podali im wysokość planowanego budżetu na ten cel oraz przyjęli napisany przez jednego z przedsiębiorców opis przedmiotu zamówienia, który następnie został częściowo wykorzystany w przetargu – tłumaczy prok. Łapczyński.

Wiesław M. i Jacek M. mieli też nakłonić władze MPWiK do zmiany opisu przedmiotu zamówienia i zwiększenia budżetu na ten cel o kwotę ponad 230 tys. zł (do kwoty ponad 2,5 mln zł), tak by przedmiotowa koparka, spełniała warunki zamówienia publicznego.

Podobnie było z przetargiem na dostawę dwóch fabrycznie nowych pojazdów ciśnieniowych dla MPWiK. Mężczyźni od stycznia 2017 r. do września 2017 r. mieli wejść w porozumienie z przedsiębiorcami dostarczającymi tego typu pojazdy i przekazać im informacje o planach przeprowadzenia przez MPWiK przetargu na zakup tego sprzętu przed jego oficjalnym ogłoszeniem.

Tysiąc osiemset złotych łapówki

Tutaj, również podali im wysokość planowanego budżetu na ten cel oraz przyjęli napisany przez jednego z przedsiębiorców opis przedmiotu zamówienia, który następnie został częściowo wykorzystany w przetargu.

W czasie realizacji dostawy drugiego z pojazdów zabiegali też o nienakładanie na przedsiębiorców kar umownych za opóźnienia w dostawie sprzętu – przekazał prok. Łapczyński.

Ponadto Wiesław M. usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 1800 zł od przedsiębiorcy w związku z pełnioną funkcją publiczną Dyrektora Pionu Wsparcia w MPWiK. Pieniądze zostały przekazane na rzecz uczniowskiego klubu sportowego na poczet zakupu strojów sportowych.

Podejrzany przyznał, że doszło do przekazania takiej kwoty, jednak zaprzeczył, by jej przekazanie miało związek z pełnioną przez niego funkcją – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Z kolei Rafał T. usłyszał zarzuty dotyczące wejścia w porozumienie z Jackiem M. oraz Wiesławem M. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez reprezentowaną przez niego spółkę w związku z przetargami dla MPWiK.

Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśniania.

Dozór policji i poręczenia majątkowe

Wobec Jacka M. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz poręczenia majątkowego w kwocie 30 tys. zł.

Natomiast, co do Wiesława M. i Rafała T. prokurator zwiększył wysokość poręczenia majątkowego do kwoty 200 tys. zł. Prokurator również wobec nich zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji połączonych z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

We wtorek CBA poinformowało, że zatrzymało trzy osoby w śledztwie dot. korupcji w stołecznym MPWiK. Jak przekazało CBA funkcjonariusze dokonali zatrzymań na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Czytaj też: Korupcja w warszawskim MPWiK. Trzy osoby zatrzymane przez CBA

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone