SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Projekt „Nowa Towarowa”. „Odbudowujemy kawałek XIX-wiecznej tkanki miasta”

– W projekcie „Nowej Towarowej” tak naprawdę marzymy o tym, aby to wszystko stało się rozpoznawalną marką – tłumaczy Hanna Nowak-Radziejowska, dyrektor programowa powstającego Wolskiego Centrum Kultury.

„Nowa Towarowa” to wspólny projekt Muzeum Woli, oddziału Muzeum Warszawy, SARP Oddziału Warszawskiego, Pracowni Badań i Innowacji Społecznej „Stocznia” oraz dwóch firm: Ghelamco i Skanska.

Hanna Nowak-Radziejowska wyjaśnia, że projekt „jest bardzo ciekawą emanacją wszystkich doświadczeń, które były do tej pory w Warszawie, a zarazem jest jakąś próbą przedyskutowania i przemyślenia, jak taką przestrzeń zaprojektować”.

– Inicjatorami tego przedsięwzięcia, które jest wieloletnie, z jednej strony jest miasto i prezydent Olszewski, a z drugiej najwięksi inwestorzy przy Towarowej, którzy stwierdzili, że ta ulica nie może tak wyglądać – mówi Nowak-Radziejowska.

Warsztaty i konsultacje

W ramach projektu odbywają się warsztaty urbanistyczno-architektoniczne dotyczące zagospodarowania przestrzeni publicznej wokół ulicy Towarowej na warszawskiej Woli. Ich celem jest opracowanie czterech programów przemian dla wspomnianej ulicy.

To nie forma kursu – zaznacza Dariusz Hyc, architekt i urbanista z Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Dzięki temu możemy skorzystać z pomysłów, wiedzy i wskazań różnych zespołów – dodaje.

Nie chodzi nam tutaj o to, żeby wybudować swój budynek, tylko stworzyć przestrzeń, żeby nie było to martwe miejsce – uzupełnia Damian Kalita, koordynator projektu „Nowa Towarowa”.

Towarowa jak Manhattan

Goście „Wieczoru RDC” tłumaczą, że celem projektu jest to, aby ulica była rozpoznawalna nie tylko w Warszawie, ale i na świecie.

Inwestorzy zauważyli potrzebę stworzenia ciekawego, miłego miejsca, w którym będziemy chcieli spędzać czas – nie tylko mieszkańcy Woli, ale też warszawiacy, bo idea „Nowej Towarowej” jest taka, żeby to była ulica, na którą będzie się przyjeżdżać spędzać czas ze znajomymi – wyjaśnia Damian Kalita.

Istotne jest to, co będzie działo się między budynkami (…). Chcemy przygotować tę ulicę do tego, żeby tworzyła dobrą przestrzeń publiczną, bo najistotniejszym elementem tych warsztatów jest właśnie przestrzeń publiczna. I na to kładliśmy duży nacisk – dodaje Dariusz Hyc.

W tym projekcie „Nowej Towarowej” tak naprawdę wszyscy marzą, aby w wyniku tych warsztatów, konsultacji, projektowania i tego, co będzie efektem, to żeby stało się to rozpoznawalną marką – tłumaczy Hanna Nowak-Radziejowska.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone