SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Program 500+, podatki, stawka godzinowa. Debata związkowa w „Wieczorze RDC”

fot. RDC

– Podatki w Polsce nie są sprawiedliwe – mówił Krzysztof Świątek – Tygodnik Solidarność. – Konieczna jest pełna reforma podatkowa – uważa Anna Grabowska – FZZ. W ocenie Piotra Szumlewicza, system podatkowy w Polsce jest przede wszystkim nieszczelny. W „Wieczorze RDC” debata o programie 500+, podatkach, kwocie wolnej i minimalnej stawce godzinowej.

W ramach Rady Dialogu Społecznego odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Budżetu, Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych.

Podatki

Przede wszystkim była zgoda, że są potrzebne zmiany w ordynacji podatkowej, ale padały opinie, że konieczna jest pełna reforma podatkowa – mówiła Anna Grabowska. – My jako Forum Związków Zawodowych też się za tym opowiadamy. Jeśli mówimy o kwocie wolnej od podatku, to mówimy „tak”, ale mówimy jednocześnie – warto się zastanowić nad kosztami uzyskania przychodu, żeby one również były wyższe – wyjaśniała w RDC. Jak dodała, drugą istotną sprawą są dodatkowe stawki podatku. – Chcemy wprowadzenia stawek pośrednich – wyższej niż 18 proc., ale niższej niż 30 – tłumaczyła. W jej opinii, ważna jest również ponowna obniżka stawki podatku VAT do 22 proc. – Obniżka stawki VAT była obiecywana jeszcze przez poprzedni rząd PO-PSL, ale to się nie stało. Chcemy o tym rozmawiać, bo to jest kwestia prorodzinna – podkreśliła. Jak wyjaśniała, chodzi głównie o to, że rodziny wielodzietne wydają więcej na utrzymanie, co w efekcie sprowadza się do dużych wydatków związanych z podatkiem VAT.

W ocenie Piotra Szumlewicza głównym problemem systemu podatkowego jest to, że jest on „przede wszystkim nieszczelny„. – OPZZ również popiera kwestię związaną z kosztami uzyskania przychodu. Z kwotą wolną jesteśmy ostrożni, bo podwyższenie kwoty wolnej oznaczałoby cięcie kosztów w samorządach – zaznaczył i dodał, że podobne obawy dotyczą ponownego obniżenia VAT-u do poziomu 22 proc. – Będzie ubytek w budżecie, więc jakoś trzeba będzie go załatać. Komuś trzeba będzie zabrać – komentował. Jak mówił, OPZZ popiera także kwestię zwiększenia progresji podatkowej.

Krzysztof Świątek uważa, że podatki w Polsce „nie są sprawiedliwe i nie są progresywne„.  – Podatki pośrednie – np. VAT – dotykają przede wszystkim rodzin wielodzietnych – przyznał. – Najlepszymi płatnikami są osoby zatrudnione na etat, ale np. lukratywnie opłacane gwiazdy nie płacą tyle, ile powinny – wyjaśniał. – Ludzie, którzy zarabiają więcej, mogą płacić więcej – tworzymy wspólnotę narodową i wszyscy z niej korzystamy – argumentował.

Program 500+

Rada Dialogu Społecznego dyskutowała również o kwestii Programu 500+. – Na spotkaniu byli przedstawiciele ministerstwa pracy i ministerstwa finansów. Jeżeli chodzi o 500+, to padła ważna deklaracja ministerstwa pracy. Powiedzieli, że po Polsce będą jeździć przedstawiciele resortu i będą zasięgać opinii odnośnie tego, co ludzie myślą na temat kwoty 500+. Przyjęte zostało stanowisko, że jak już te wyjazdy się odbędą i zostaną ewentualnie naniesione poprawki, to jeszcze raz się spotkamy i będziemy o tym rozmawiać – relacjonowała Grabowska.

Jak wyjaśniała, podczas spotkania była mowa o tym, żeby lepiej dedykować świadczenia. – Być może należałoby się zająć żłobkami, być może część kwoty 500 zł trzeba przeznaczyć na tworzenie żłobków i przedszkoli, a resztę dać ludziom – mówiła. – Był temat, czy różnicować pierwsze dziecko i drugie, że może trzeba dawać wsparcie też w przypadku pierwszego dziecka, z zachowaniem kryterium dochodowego – opowiadała.

W Polsce świadczenia społeczne są bardzo niskie i dobrze, że państwo chce coś z tym zrobić – komentował Szumlewicz. Jednak – jak przyznał – jest zaniepokojony tym, co się dzieje wokół ustawy. – Początkowo miało być prosto i było mówione, że wszyscy dostaną 500 zł. Po drugie teraz słyszymy już od części ministrów, że część programu będą finansowały samorządy, więc będą cięły inne koszty – wyjaśniał.

W opinii Świątka, kryterium dochodowe jest w przypadku programu 500+ „zasadne„. – Można dyskutować o kwestii świadczeń, nie można zamykać oczu na rzeczywistość. Są w Polsce rodziny patologiczne i może warto się zastanowić, czy części tych pieniędzy nie przeznaczyć na miejsce w żłobkach i przedszkolach, posiłki w szkołach, czy dostęp do dóbr kultury – argumentował.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone