SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Prof. M. Wielgoś: zupełna izolacja może źle wpłynąć na nasze zdrowie

Prof. Mirosław Wielgoś/fot. RDC

Przychodnie apelują: jeśli to możliwe, ograniczmy osobiste wizyty u lekarza. W związku z sytuacją spowodowaną koronawirusem, wiele placówek zmniejszyło zakres swojej działalności do minimum. Odwołane są rehabilitacje, badania profilaktyczne czy szczepienia. Lekarze apelują też, by ograniczyć wyjście z domu np. po receptę. – Jeśli jest to kontynuacja leczenia, lub potrzebny jest lek brany na stałe, nie musimy przychodzić do przychodni – mówił w „Poranku RDC” rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś.

Można zrealizować wiele porad lekarskich, wiele usług medycznych bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem usług telemedycznych – podkreślił prof. Mirosław Wielgoś w rozmowie z Grzegorzem Chlastą.

Pacjent może przez telefon zrealizować wszystkie najważniejsze usługi, teraz już nie tylko w placówkach prywatnych – dodał gość „Poranka RDC”. – Można uzyskać poradę przez telefon, e-receptę czy e-zwolnienie. To dobrodziejstwo naszych czasów, które pokazuje swoją wartość właśnie w dobie zagrożenia – zaznaczył.

Rektor WUM mówił też o domowej kwarantannie. Jak przekonywał, zupełna izolacja można źle wpłynąć na nasze samopoczucie. – Nie przybywajmy w miejscach, gdzie jest dużo osób. Pójdźmy do parku, do lasu – jeśli mamy go w pobliżu – zachęcał.

Prof. Wielgoś namawiał też do troski o seniorów – aby zapytać osoby starsze i samotne o to, czy nie potrzebują pomocy np. w zrobieniu zakupów. Pamiętajmy jednak, że te porady nie dotyczą osób będących w kwarantannie lub podejrzanych o zachorowanie na koronawirusa. Te bezwzględnie powinny zostać w domu. Nie wolno wychodzić pod żadnym pozorem, czy to na spacer z psem, czy do sklepu. O pomoc np. w zakupach można wówczas poprosić służby wojewody.

Posłuchaj rozmowy:

Poranek RDC: zmiana priorytetów w obliczu epidemii

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone