SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prof. J. Żaryn p.o. dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej

Minister kultury Piotr Gliński (L) i prof. Jan Żaryn (P)/fot. MKiDN/Twitter

Profesor Jan Żaryn został powołany na stanowisko p.o. dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Zgodnie z zarządzeniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, instytucja rozpoczęła działalność.

Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział utworzenie Instytutu 3 lutego podczas konferencji prasowej. Mówił wtedy, że powołanie instytucji wpisuje się w dotychczasowe działania resortu, które polegają na wypełnianiu „białych plam” polskiej pamięci.

Miejsca racjonalnej debaty

Potrzebujemy płaszczyzny debaty uczciwej, debaty opartej na argumentach racjonalnych, argumentach naukowych w wielu różnych obszarach i także w obszarze dziedzictwa narodowego, myśli narodowej – wyjaśniał minister kultury. Profesor Jan Żaryn mówił wtedy, że „istnieją bardzo silne i tkwiące wśród Polaków kalki nierozumienia” dorobku obozu narodowego i obozu katolicyzmu społecznego. – To jest dorobek potwornie zafałszowany w wielu aspektach, który wart jest w związku z tym takiego wnikliwego przełożenia także na współczesność, bo z tego dorobku tych wielkich, wspaniałych postaci polskich może wyrastać przyszła, wspaniała Polska w nowych, młodych pokoleniach – podkreślił historyk.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego będzie się zajmował realizacją polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej. Jego celem jest tworzenie podstaw naukowych dla rozwoju wiedzy o historii i dziedzictwie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli społeczno-politycznej.

Zadania Instytutu

Instytut będzie realizował zadania m.in. poprzez prowadzenie działalności wydawniczej i badawczej, organizowanie wystaw, konferencji, a także realizację programów edukacyjnych i stypendialnych. Instytut będzie też współpracował z innymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi, w tym polonijnymi, oraz organizacjami pozarządowymi.

Jan Żaryn jest profesorem nauk humanistycznych, historykiem, wieloletnim wykładowcą w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Specjalizuje się w dziejach najnowszych Polski, a szczególnie zajmuje się historią Kościoła katolickiego w XX wieku, dziejami obozu narodowego i chadeckiego, polityczną emigracją po 1945 roku oraz stosunkami polsko-żydowskimi w XX wieku. W 2009 roku za „wybitne zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski” został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowany także m.in. Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prof. Jan Żaryn jest również częstym gościem audycji historycznych Radia dla Ciebie – „Silva rerum” oraz „Historie z szuflady”.

Posłuchaj:

Historie z szuflady: Fenomen Kardynała, cz. 1

Czytaj też:

Belweder: debata historyków o Dmowskim i Piłsudskim

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone