SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Proces o zadośćuczynienie za śmierć policjanta sprzed 20 lat

fot. Pxhere

40 dni na przeprowadzenie rozmów ugodowych dał stronom sąd w rozpoczętym we wtorek procesie o zadośćuczynienie za śmierć stołecznego policjanta sprzed 20 lat. Zadośćuczynienia od Skarbu Państwa domaga się rodzina funkcjonariusza, który zginął na służbie.

Reprezentująca Skarb Państwa Prokuratoria Generalna wnosi o oddalenie powództwa, wskazując m.in. na przedawnienie roszczeń.

– Sąd postanowił, celem umożliwienia stronom przeprowadzenia rozmów ugodowych, odroczyć rozprawę. Pełnomocnicy stron zobowiązani są do poinformowania sądu w terminie 40 dni o wyniku przeprowadzonych rozmów ugodowych – poinformował we wtorek w Sądzie Okręgowym w Warszawie sędzia Michał Chojnacki.

„Rodzina nie otrzymała świadczeń”

Sprawa dotyczy wypadku z 1998 roku, w którym zginęło dwóch policjantów z I Komisariatu Policji Warszawa-Powiśle. Funkcjonariusze włączyli się do pościgu za kierowcą alfy romeo, który uciekał ulicami Warszawy nie reagując na sygnały policji. Pierwszym z radiowozów, który dogonił auto, był nieoznakowany polonez, który na łuku jezdni stracił przyczepność i uderzył w latarnię. Zginęło dwóch policjantów. Po 20 latach od wypadku rodzina jednego z nich – sierż. Piotra Naleśnika, siedzącego po stronie pasażera – pozwała Skarb Państwa o zadośćuczynienie za „krzywdy, ból i cierpienie”.

Pełnomocnik rodziny zmarłego policjanta, adwokat Ilona Kwiecień w rozmowie z dziennikarzami nie zdradziła o jaką kwotę zadośćuczynienia chodzi. Adwokat przypomniała, że postępowanie karne w tej sprawie zakończyło się uniewinnieniem kierowcy alfy romeo. Jak dodała, mężczyzna „nie został skazany za najważniejsze zarzuty, czyli za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, za spowodowanie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym”.

– Postępowanie karne toczyło się przez 15 lat. W toku tego postępowania, ze względu na taki jego wynik, rodzina nie otrzymała żadnych świadczeń, nie otrzymała tych świadczeń również od pracodawcy, ponieważ nie spełniała określonych kryteriów ustawy wypadkowej – zaznaczyła Kwiecień.

– Naszym zdaniem, zachodzą przesłanki do przypisania, oczywiście tylko na gruncie postępowania cywilnego, przesłanek niezachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym po stronie kierującego pojazdem, w którym znajdował się Piotr Naleśnik, a tym samym zastosowanie również terminu 20-letniego (okresu przedawnienia – PAP) – mówiła przed sądem pełnomocnik rodziny.

Przedawnienie?

Radca Prokuratorii Generalnej RP Marta Kęcka-Iwan, reprezentująca Skarb Państwa, wniosła o oddalenie powództwa i zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego na rzecz Skarbu Państwa, Prokuratorii Generalnej RP. Zwróciła uwagę na przedawnienie roszczenia.

– Roszczenie nigdy wcześniej nie było zgłoszone do Skarbu Państwa, jest to prawie 20-letni okres przedawnienia – mówiła Kęcka-Iwan. Jak zaznaczyła, w procesie cywilnym obowiązuje trzyletni okres przedawnienia od chwili zdarzenia, ewentualnie jeżeli nie jest od początku znany sprawca – a w tym wypadku był – jest maksymalnie 10-letni okres przedawnienia.

Kęcka-Iwan zwróciła również uwagę na to, że Skarb Państwa nie pozostawił rodziny zmarłego funkcjonariusza bez żadnych świadczeń. Jak dodała, MSWiA wypłaciło rodzinie świadczenie w wysokości 10 tys. zł, kolejne 5 tys. zł pochodziło od Komendanta Stołecznego Policji, pokryte zostały również koszty pogrzebu w wysokości 6,5 tys. zł oraz zasiłek pogrzebowy w wysokości ok. 1,9 tys. zł.

Wypadek

Do wypadku doszło w listopadzie 1998 roku. Około godz. 4 nad ranem rozpędzona alfa romeo, jadąc ulicami Warszawy, wyprzedziła radiowóz. Na pomoc wezwano inne jednostki, rozpoczął się pościg. Jak donosiły później media, powołując się na informacje śledczych, auto jechało z prędkością 170 km na godzinę, m.in. przejeżdżając skrzyżowania na czerwonym świetle, hamowało i gwałtownie przyspieszało; uciekinierzy nie zatrzymali się mimo świetlnych i dźwiękowych sygnałów policji.

Pierwszym z radiowozów, który dogonił alfę był nieoznakowany polonez, którym jechali st. post. Piotr Jasiński i sierż. Piotr Naleśnik, policjanci z I Komisariatu Policji Warszawa-Powiśle. Ich auto na Wisłostradzie straciło przyczepność i uderzyło w latarnię. Policjant, który kierował samochodem, zmarł następnego dnia rano; jego partner doznał ciężkich obrażeń głowy i mózgu – zmarł w szpitalu tydzień później.

Według opinii biegłego z 3 września 2008 r., policyjny radiowóz poruszał się z prędkością ok. 100-120 km na godzinę, a przyczyną wypadku był manewr gwałtownego skrętu w prawo.

Pierwszy – nieprawomocny – wyrok w sprawie karnej dotyczącej wypadku zapadł w 2001 r. Sąd skazał wtedy kierowcę alfy za spowodowanie wypadku na 7,5 roku więzienia oraz na 10 lat odebrał mu uprawnienia do kierowania autem. Po apelacji sprawa wróciła do prokuratury; w 2004 roku cofnięto nowy akt oskarżenia do uzupełnienia, podobnie w 2006 roku; pięć lat później sąd po raz kolejny skazał kierowcę alfy, jednak wyrok uchylono. W 2013 roku – po 15 latach od wypadku – sąd ostatecznie uniewinnił mężczyznę.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone