SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prezydent zaapelował o zmniejszenie opłat za pokoje w akademikach

Prezydent Andrzej Duda/fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda w piątek podczas sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku zaapelował do władz uczelni wyższych w Polsce o rozważenie możliwości częściowego zwolnienia studentów z opłat za możliwość mieszkania w domach studenckich.

Prezydent i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zostali zapytani, dlaczego studenci muszą płacić 100 proc. opłat za korzystanie z możliwości mieszkania w akademiku, podczas gdy w wyniku wprowadzenia nauki zdalnej mieszkają w domach rodzinnych.

Czarnek podkreślił, że w wielu wypadkach rektorzy obniżają płatności za korzystanie z akademików dla studentów – w tym część do 50 proc. – To jest decyzja rektora, kadry zarządzającej uniwersytetem, uczelnią, akademikami i naprawdę w wielu miejscach władze uczelni idą na rękę studentom i obniżają te opłaty, ale to wynika z wewnętrznych regulacji uczelni – zaznaczył minister.

„Poważne obciążenie”

Prezydent zaapelował, by rozważyć kwestię obniżenia opłat za akademiki.

– To jest dla rodzin z reguły bardzo poważne obciążenie i pobieranie 100 proc. opłat w sytuacji, kiedy student znajduje się w swoim własnym domu z uwagi na koronawirusa, i z uwagi, że zajęcia odbywają się zdalnie i jego rodzina ponosi koszty związane z jego obecnością np. dotyczące mediów, to jest poczucie, że w żaden sposób nie korzysta w pełnym zakresie z domu studenckiego – mówił prezydent.

Poprosił, by „rozważyć możliwość przynajmniej częściowego zwolnienia z tych opłat„. Prezydent zaapelował o rozważenie obniżenia nawet w mniejszym procencie niż 50, opłat za akademiki.

Czytaj też:

Szczepienia na COVID-19. Kolejki do zapisów w punktach na Mazowszu

Pfizer tymczasowo zmniejsza dostawy szczepionki. Będą zmiany w kalendarzu szczepień w Polsce?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone