SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Sześć osób zostało odznaczonych Orderami Orła Białego

Order Orła Białego z rąk Prezydenta RP odbiera Wanda Półtawska; fot. Twitter/prezydentpl

W święto Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda odznaczył sześć osób Orderami Orła Białego. Najwyższe odznaczenia państwowe odebrali: lekkoatletka Irena Szewińska, kompozytor Michał Lorenc, naukowiec, profesor Michał Kleiber, działaczka katolicka, doktor Wanda Półtawska, dawna opozycjonistka i działaczka społeczna Zofia Romaszewska oraz dziennikarz i publicysta Bronisław Wildstein. – Order Orła Białego ma wielkie znaczenie dla Rzeczypospolitej. W ten Order wpisana jest polska historia – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Zamku Królewskim.

Dziękuję w imieniu Rzeczpospolitej za całe wasze dotychczasowe życie. Wybitne życie z punktu widzenia państwa polskiego, a także służby dla polskiego społeczeństwa. Służby często w bardzo trudnych czasach. Służby odważnej bez obawy, nie tak jak dzisiaj, tylko o krytykę, ale bez obawy często o prześladowanie, czasem więzienie – tak było – powiedział Duda.

Prezydent podziękował odznaczonym za działalność dla państwa, za budowanie jego wielkości i nowoczesności.

To pierwsze Ordery Orła Białego, które Andrzej Duda wręczył jako prezydent.

Otrzymaliście dzisiaj państwo najwyższe możliwe odznaczenie przewidziane właśnie dla ludzi wybitnych. Jestem zaszczycony jako prezydent RP, że mogłem je państwu wręczyć – zwrócił się do wyróżnionych Duda.

Irena Kirszenstein-Szewińska jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców. Jako lekkoatletka zdobyła w sumie siedem medali olimpijskich i dziesięciokrotnie poprawiała rekordy świata. Biegała między innymi na dystansach 100 i 200 metrów. Po zakończeniu kariery sportowej została działaczką sportową, będąc członkiem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a później również Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Otrzymała tytuł honorowego prezesa PZLA, honorowe obywatelstwa Bydgoszczy, Sopotu, Zgierza i Pułtuska i doktorat honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Przed Orderem Orła Białego była odznaczona między innymi Orderem Odrodzenia Polski kilku klas oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Michał Lorenc to kompozytor muzyki filmowej. W latach 70. występował w Wolnej Grupie Bukowina, w tamtym czasie można było go też usłyszeć w radiowej Trójce. Napisał muzykę w sumie do ponad 100 filmów i seriali. Do tej pory odebrał kilkadziesiąt nagród, między innymi Fryderyka, Europejską Nagrodę Filmową i – pięciokrotnie – nagrodę za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Skomponował ścieżki dźwiękowe do takich filmów, jak „Przedwiośnie”, „Psy”, „Psy II: Ostatnia krew”, „Czarny czwartek” czy „Historia Roja”.

Wanda Półtawska, doktor nauk medycznych, to specjalista z dziedziny psychiatrii, obrończyni życia ludzkiego. Urodziła się w Lublinie w 1921 roku. Za działalność w Szarych Szeregach została w 1941 roku, z wyrokiem śmierci, przewieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Przebywała tam do końca wojny, czyli do maja 1945 roku, w tym czasie była poddana eksperymentom medycznym, prowadzonym przez niemieckich lekarzy. Na początku lat 50. rozpoczęła współpracę z księdzem Karolem Wojtyłą, nakierowaną na walkę z aborcją. Przez osiemnaście lat (1954-1972) działała w Poradni Wychowawczo-Leczniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opracowała metodę „psychoterapii obiektywizującej”, opartą na uświadamianiu nieprzystosowanej młodzieży jej miejsca w rodzinie i społeczeństwie. Jej działalność jest ukierunkowana na pomoc w realizacji tego, co Karol Wojtyła – Jan Paweł II – uznał za najważniejsze współczesne zadanie: uzdrowienie, uczynienie rodziny szczęśliwą i świętą. Pracuje na tym polu niestrudzenie w Polsce i na płaszczyźnie międzynarodowej. Od prawie 60 lat w licznych publikacjach i wykładach przekazuje ludziom antropologię i nauki księdza Karola Wojtyły. Jest od 69 lat żoną profesora Andrzeja Półtawskiego i matką czterech córek.

 

Michał Kleiber jest naukowcem i wykładowcą akademickim, od 1989 roku profesorem nauk technicznych. Zajmuje się między innymi zastosowaniem nowoczesnych metod komputerowych w różnych dziedzinach nauki, na przykład w medycynie. W latach 2001-2005 pełnił funkcję ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w latach 2007-2015 prezesem Polskiej Akademii Nauk. Przed Orderem Orła Białego został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też doktoraty honoris causa wielu polskich i zagranicznych uczelni wyższych.

Zofia Romaszewska w latach 70. wraz z mężem Zbigniewem pomagała robotnikom i innym osobom represjonowanym przez komunistyczne władze. Organizowała działalność Biura Interwencyjnego KSS KOR. Podobna struktura powstała później również w „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego uniknęła internowania i z mężem prowadziła konspiracyjne Radio Solidarność. Skazana na trzy lata pozbawienia wolności za działalność opozycyjną, została zwolniona na mocy amnestii w lipcu 1983 roku. Po przemianach ustrojowych pracowała w Kancelarii Senatu, była też sędzią Trybunału Stanu. Należała do Ruchu Odbudowy Polski. Została doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Bronisław Wildstein w czasach PRL był działaczem opozycji, bliskim znajomym Stanisława Pyjasa, który zginął prawdopodobnie zabity przez SB. Na początku lat 80. wyemigrował z Polski, najpierw do Austrii, potem do Francji, gdzie był korespondentem Radia Wolna Europa. Po powrocie do kraju w 1989 roku został prezesem Polskiego Radia Kraków. W późniejszych latach publikował między innymi w „Rzeczpospolitej” i tygodniku „Wprost”. W latach 2006-2007 był szefem Telewizji Polskiej. W ostatnich latach jego teksty pojawiały się między innymi na łamach tygodników „Do rzeczy” i „W Sieci” oraz w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W 2012 roku został redaktorem naczelnym powstającej stacji Telewizja Republika. W 2015 roku wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przed Orderem Orła Białego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał też Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Bronisław Wildstein jest też autorem powieści, opowiadań i książek publicystycznych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone