SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prezydent: „Mazowsze” to 70 lat tournee dla Rzeczpospolitej

Fot. Jakub Szymczuk/ KPRP

– „Mazowsze” to zespół, który kultywuje to, co w polskiej kulturze najpiękniejsze, co pozwoliło nam przetrwać zabory – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego koncertu upamiętniającego 70-lecie powstania Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w koncercie „Mazowsze Niepodległej”, który odbył się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Prezydent wyraził radość z faktu, że w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ten „najsłynniejszy i najświetniejszy polski zespół folklorystyczny, jakim jest +Mazowsze+” rozpoczyna świętowanie jubileuszu swojego 70-lecia koncertem nawiązującym do rocznicy polskiej niepodległości.

– Kiedy mówimy o 1918 roku, kiedy po 120 latach zaborów Polacy czynili wszystko, aby odzyskać ojczyznę i to się udało (…), to wszystko było możliwe, bo podczas zaborów w rodzinach trwała tradycja, kultura, mowa polska – to wszystko co czyni społeczność narodem. +Mazowsze+ to 70 lat tournee dla Rzeczpospolitej, dla polskiej kultury, rozwijania polskiej tradycji, tego, co w polskości najpiękniejsze, najbardziej barwne, to wszystko, co pozwoliło nam przetrwać. Niech żyje Mazowsze, niech żyje Niepodległa – mówił prezydent Duda w poniedziałkowy wieczór.

Podczas koncertu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wręczył zespołowi „Mazowsze” najwyższe polskie odznaczenie w zakresie kultury – złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. – Wszyscy wiemy, za co. Za wybitne zasługi w zakresie krzewienia polskiej kultury, nie tylko kultury ludowej, ale kultury w ogóle i za popularyzację tej kultury na świecie. Dziękujemy bardzo za 70 lat, prosimy o następne – powiedział wicepremier, wręczając medal.

W programie koncertu „Mazowsze Niepodległej” znalazły się najpopularniejsze piosenki zespołu oraz tańce narodowe – polonez, krakowiak, oberek, mazur, kujawiak i tańce regionalne z oryginalnymi przyśpiewkami. Wśród piosenek pojawiły się też utwory nawiązujące tematycznie do wydarzeń z 1918 r. i przeboje, do których muzykę stworzył Tadeusz Sygietyński, a słowa opracowała Mira Zimińska-Sygietyńska. W koncercie uczestniczyli również m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński i wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone