SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prezydent: chcę działań, które ułatwią walkę z koronawirusem

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego/fot. PAP Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zwróci się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne zwołanie specjalnego posiedzenia izby ws. koronawirusa po to, aby rząd udzielił informacji całemu społeczeństwu.

W środę odbyło się spotkanie w związku z koronawirusem, w którym wzięli udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. – Podjąłem decyzję, że jeszcze dzisiaj zwrócę się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie w trybie możliwie najpilniejszym specjalnego posiedzenia Sejmu po to, aby rząd udzielił informacji całemu społeczeństwu – poinformował Duda.

Prezydent chce, aby na otwartym posiedzeniu Sejmu udzielone zostały informacje o tym, „jaka jest dzisiaj sytuacja w związku z szerzącą się w Europie już epidemią zachorowań wywołanych koronawirusem, jakie działania zostały podjęte oraz w jaki sposób zabezpieczamy Polaków, aby w jak najmniejszym stopniu – gdyby taka sytuacja się zdarzyła – ten wirus dotknął nasz kraj”. – Poprosiłem, żeby te działania zostały podjęte i żeby już zaczęto się przygotowywać do tego, by to posiedzenie mogło nastąpić – powiedział Duda.

Działanie legislacyjne

Chciałbym, aby zostały podjęte odpowiednie dodatkowe działania legislacyjne, które ułatwią przygotowanie i ewentualną walkę z koronawirusem – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. – Chciałbym także, aby zostały podjęte dodatkowe działania legislacyjne, ponieważ jest proszę państwa konieczność dokonania zmian w przepisach, które ułatwią i przygotowanie, i ewentualną walkę z koronawirusem – powiedział prezydent na środowym briefingu prasowym po spotkaniu m.in. z premierem, ministrem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym.

Wymienił tu „choćby wprowadzenie braku limitowania jakichkolwiek świadczeń związanych z działaniami przygotowawczymi do tego, a także walką z samym koronawirusem, gdyby takie przypadki wystąpiły”

Nie ma przypadku koronawirusa w Polsce

Nie ma do tej pory w naszym kraju żadnego wykrytego przypadku zachorowania na skutek koronawirusa; żaden taki przypadek w Polsce do tej pory nie został stwierdzony – oświadczył w środę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu m.in. z premierem, ministrem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym.

Na briefingu prasowym prezydent oświadczył, że uzyskał „informację na temat tego, jaki jest w tej chwili w Polsce stan przygotowań” i jaka jest wiedza uczestników spotkania na temat sytuacji w Europie w związku z epidemią koronawirusa.

Tak, jak panowie do tej pory zapewniali, tak i tym razem chcę poinformować, że nie ma do tej pory w naszym kraju żadnego wykrytego przypadku zachorowania na skutek koronawirusa; żaden taki przypadek w Polsce do tej pory nie został stwierdzony – oświadczył prezydent.

Podejrzenie koronawirusa na Mazowszu

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, ponad 800 osób na Mazowszu jest objętych nadzorem epidemiologicznym w związku z koronawirusem. Na oddziałach zakaźnych przebywa 17 osób.

Uruchamiana jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800-190-590. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Czytaj więcej:

Koronawirus. Na Mazowszu 8 osób w szpitalach, 72 pod nadzorem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone