SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prezes PLL LOT: wynik finansowy gorszy od zakładanego

fot. Wikimedia Commons

– Wynik finansowy Polskich Linii Lotniczych LOT za 2019 rok będzie gorszy od zakładanego – powiedział prezes firmy Rafał Milczarski. W 2019 roku spółka wypracowała 45 milionów złotych zysku netto.

Rafał Milczarski podkreślił, że wiele zależy od tego, czy LOT otrzyma rekompensatę od firmy Boeing za przymusowe uziemienie maszyn typu 737 – MAX 8. Zaznaczył też, że jest zbyt wcześnie, by mówić, czy spółka zakończy rok z zyskiem. Dodał, że cały czas trwają prace, by wynik finansowy był jak najlepszy.

Prezes przyznał, że 2019 rok był niełatwy dla przewoźnika ze względu na problemy z flotą. Milczarski przypomniał, że Boeingi 737 – MAX 8 nie latają od marca. W tej chwili LOT powinien mieć we flocie 14 samolotów tego typu. Z powodu ich uziemienia przewoźnik musi leasingować maszyny o podobnym zasięgu.

Problemy są także z silnikami Trent – 1000, które napędzają niektóre samoloty typu Boeing 787 – Dreamliner. Z powodu wadliwego materiału wykorzystanego do produkcji łopatek turbiny, konieczne było systematyczne uziemianie maszyn, by serwisować, bądź wymieniać silniki. To także spowodowało konieczność wypożyczania maszyn od innych przewoźników.

Kilka nowych połączeń dalekodystansowych

W czerwcu LOT rozpocznie rejsy z Warszawy do Waszyngtonu, a w sierpniu do San Francisco. Planowane są też inne połączenia. PLL LOT uruchomi regularne połączenie z Krakowa na lotnisko JFK w Nowym Jorku, a częstotliwość rejsów z Krakowa do Chicago będzie zwiększona.

Także w przyszłym roku LOT odbierze dwa nowe samoloty Boeing 787 – Dreamliner. Na razie nie wiadomo, kiedy wrócą do służby Boeingi 737 – MAX – 8. Według niektórych doniesień medialnych, może to nastąpić w lutym przyszłego roku, a według innych, nawet w czerwcu.

Czytaj też: Rok 2019 w Warszawie. Jaki był? Mieszkańcy podsumowują

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone