SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prezes NFZ: możemy być spokojni o przyszłość Szpitala Południowego

Filip Nowak/fot. PAP/Sebastian Borowski

Trwają rozmowy dotyczące dalszej pomocy Szpitalowi Południowemu w Warszawie – zapewnił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. – Dyrektor oddziału wojewódzkiego jest na bieżąco w kontakcie z panią prezes, która teraz zarządza szpitalem i myślę, że możemy być spokojni, jeśli chodzi o przyszłość – dodał.

W środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski kolejny raz zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zwrot Szpitala Południowego, w którym od lutego działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Trzaskowski podkreślał, że szpital generuje długi, które w tej chwili sięgają 20 mln zł.

„Tryb szybki”

W czwartek podczas briefingu w Dolnośląskim Centrum Onkologii z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, do sprawy odniósł się szef NFZ Filip Nowak.

Nowak, przypominając historię powstawania szpitali tymczasowych, podkreślił, że spełniły one swoją rolę, ale zaznaczył równocześnie, że były one powoływane „w trybie bardzo szybkim”, a niektóre z nich powstawały na bazie rozpoczętych inwestycji. – Szpital Południowy to jest właśnie ta rozpoczęta inwestycja, w której zorganizowano pomoc pacjentom covidowym – powiedział.

Oczywiście, że nie zostawimy żadnego szpitala. Ani tego, który organizował szpital tymczasowy, ani tego, w którym właśnie powstawał ten szpital, bez pomocy – zapewnił szef NFZ. – Obecnie wypracowaliśmy mechanizmy umożliwiające przede wszystkim pomoc w uzyskaniu wynagrodzenia odpowiedniego, godnego wynagrodzenia personelowi medycznemu, który pomagał pacjentom covidowym – wyjaśnił.

Pandemia a inwestycje

Rozmowy dotyczące dalszej pomocy temu szpitalowi trwają – poinformował Nowak. – Dyrektor oddziału wojewódzkiego jest na bieżąco w kontakcie z panią prezes, która teraz zarządza szpitalem i myślę, że możemy być spokojni, jeśli chodzi o przyszłość – zapewnił prezes NFZ. Podkreślił również, że przy okazji powstania szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym w Warszawie, była szansa na przyspieszenie realizacji tej inwestycji. – Myślę, że dla wszystkich warszawiaków to jest dobra wiadomość – dodał.

Od 15 lutego w Szpitalu Południowym w Warszawie działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Polecenie utworzenia szpitala tymczasowego w tej placówce wydał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Pod koniec marca, na wniosek wojewody, minister zdrowia Adam Niedzielski wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do spółki Szpital Solec. Została nim dr Ewa Więckowska, była prezes spółki Solec od 2013 roku, która 22 lutego, po ponad siedmiu latach prezesowania, zrezygnowała z pełnienia tej funkcji.

Pod koniec maja prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wystosował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo z wnioskiem o zwrot Szpitala Południowego. W czerwcu władze stolicy ponowiły ten wniosek.

Czytaj też:

Szpital Południowy chce 20 mln zł na inwestycje. Ratusz odpowiada

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone