SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Premiera „Incognito” Nicka Payne’a w Teatrze WARSawy

fot. UM Warszawa

Kamila Straszyńska w ramach Społecznej Sceny Debiutów przygotowuje w stołecznym Teatrze WARSawy przedstawienie dramatu Nicka Payne’a pt. „Incognito”. Premierę spektaklu zaplanowano na 26 czerwca.

„Dramat Nicka Payne’a, w Polsce znanego m.in. z „Konstelacji”, rozgrywa się w kilku planach czasowych, przeplatających ze sobą wiele ludzkich historii. Mózg, by zinterpretować postrzegane zjawisko, dąży do zintegrowania rozbitych elementów – podobnie widz scala poszczególne strzępki opowieści, by znaleźć paralele i zbudować spójną historię” – napisano w informacji.

Jak podkreślono na stronie Teatru WARSawy, poszczególne historie „łączą się w wielką opowieść o nieprzewidywalnej dynamice relacji międzyludzkich, a jednocześnie o przedziwnej powtarzalności pewnych schematów”.

„Patolog Thomas Harvey kradnie mózg zmarłego niedawno Einsteina i przechowuje go w słoiku, pragnąc odkryć źródło geniuszu. Cierpiący na ostrą epilepsję Henry Maison, poddaje się eksperymentalnej operacji mózgu, w wyniku której staje się najsłynniejszym przypadkiem amnezji badanym przez pokolenia neuropsychiatrów. Kilkadziesiąt lat później specjalistka w dziedzinie neuropsychologii, Martha odkrywa na nowo swoją tożsamość, zakochując się w młodszej od siebie kobiecie i odkrywając szokującą prawdę o swojej rodzinie” – czytamy w opisie akcji przedstawienia.

Autorką adaptacji i twórczynią przedstawienia jest Kamila Straszyńska. Według niej „Incognito” to „misternie skonstruowana opowieść łącząca ze sobą świat naukowy i teatralną narrację o losach postaci, które obserwujemy w trzech, przeplatających się ze sobą wątkach”.

„Pierwszy z nich to historia doktora Thomasa Harveya, który dokonując sekcji zwłok Alberta Einsteina, pochłonięty obsesją odkrycia biologicznych tajemnic geniuszu, ukradł jego mózg i przez ponad trzydzieści lat poddawał go badaniom naukowym. Drugi wątek nawiązuje do najsłynniejszego przypadku amnezji, pacjenta HM, który w wyniku operacji mającej uleczyć epilepsję, stracił pamięć krótkotrwałą” – napisała na stronie teatru Straszyńska.

Wyjaśniła, że trzeci wątek, współczesny, to „opowieść o szefowej katedry neuropsychologii, która przeżywa emocjonalny kryzys związany z własną pracą i porażkami w sferze osobistej”. „Trzy opowieści splatają się ze sobą w harmonijnej, precyzyjnej strukturze dramaturgicznej, która w wyrafinowany sposób łączy ze sobą fakty i fikcję, krążąc wokół szczególnej teorii względności, biologicznej struktury mózgu i filozoficznych pytań o egzystencję” – podkreśliła reżyser.

Autorką przekładu sztuki Payne’a jest Rubi Birden. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Weronika Wojtach. Muzykę skomponowała Aleksandra Kaca. Za projekcje multimedialne i oprawę graficzną odpowiada Kacper Weyna. Ruch sceniczny opracował Krystian Łysoń.

Występują: Karolina Porcari, Helena Urbańska, Dominik Gorbaczyński i Jakub Kamieński. „Premiera „Incognito” – 26 czerwca o godz. 19 w Teatrze WARSawy. Kolejne przedstawienie – 27 czerwca br.

Czytaj też: Spektakl „Sen” online. Premiera w Muzeum POLIN 18 czerwca 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone