SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Premiera filmu „Majdan – modlitwa silniejsza od kul”

kadr z filmu

Mieli nagrać w Kijowie krótki reportaż, a wrócili z filmem dokumentującym najtragiczniejszy tydzień na Majdanie. Dziś w Warszawie swoją premierę ma film młodych polskich twórców „Majdan – modlitwa silniejsza od kul”. Obraz wyreżyserował Wojciech Majsner.

Jak mówi autor zdjęć i montażysta Jakub Przybylski, pierwotnym zamysłem było nagranie wypowiedzi protestujących na Majdanie. Jednak sprawy zaczęły nabierać zupełnie nieoczekiwanego obrotu we wtorek 18 lutego 2014 roku, gdy demonstranci chcieli przejść w pokojowym marszu pod ukraiński parlament. – W momencie, kiedy to się zaczęło, stwierdziliśmy, że skoro już jesteśmy na miejscu, to musimy podejść jak najbliżej, żeby mieć jak najlepsze zdjęcia, choć nie byliśmy na to przygotowani – opowiada montażysta.

Religijne tło

Jakub Przybylski dodaje, że w filmie szczególnie istotne jest religijne tło protestów na Majdanie. Operator wspomina, że na Majdanie rozdano ponad 700 tys. różańców, a protestom towarzyszyły często całonocne modlitwy ze sceny. – Najbardziej dramatyczna była noc z wtorku na środę, kiedy jeszcze nie było wiadomo, że demonstranci zwyciężą. To był taki moment, kiedy wszyscy odmawiali różaniec – relacjonuje Jakub Przybylski.

„Widać wszystko”

Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog, zajmującej się promocją filmu, zaznacza, że twórcy stworzyli pełny obraz najtragiczniejszych wydarzeń Majdanu. Zwrócili uwagę na aspekt religijny, byli też w centrum walk. – Byli na tyle blisko, że na ich ujęciach można zobaczyć z niedużej odległości funkcjonariuszy Berkutu z karabinami na dachach i to wszystko jest jak na wyciągnięcie ręki – mówi Tomasz Czuwara, dodając, że autorzy filmu nieraz ryzykowali swoim życiem.

20 lutego 2014 roku, w najtragiczniejszym dniu starć między siłami rządowymi i protestującymi na Majdanie, zginęło ponad 70 osób.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone