SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Premier w Radzyminie: hymn jest oznaką jedności naszego narodu

fot. PAP/Piotr Nowak

Powinniśmy chcieć słyszeć hymn narodowy jak najczęściej, ponieważ jest on oznaką jedności naszego narodu – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który w piątek w Radzyminie wziął udział w akcji „Szkoła do hymnu”.

W ramach tej inicjatywy prawie 4 miliony uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli z ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych wspólnie o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

Polacy rzadko śpiewają hymn

Premier dołączył do akcji w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie koło Warszawy.

Stojąc blisko dzieci słyszałem jak energia śpiewania rośnie. Bardzo piękne to było, kiedy z młodych gardeł ta pieśń wzbierała i brzmiała coraz głośniej, coraz piękniej – mówił szef rządu.

Zwrócił uwagę, że Polacy śpiewają hymn dość rzadko. – Powinniśmy chcieć słyszeć hymn narodowy jak najczęściej, bo jest on oznaką jedności, jedności naszego narodu – stwierdził szef rządu. Dodał, że cieszy go, iż „Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewa coraz częściej”.

Pamięć o dokonaniach przodków

Zwracając się do uczniów podkreślił, że trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy sztafetą pokoleń i nie byłoby naszej dzisiejszej wolności, bez walki, która toczyła się o niepodległość sto lat temu. – Mazurek Dąbrowskiego napisany został przez Józefa Wybickiego równo 222 lata temu. Przez te 222 lata tylko 50 lat byliśmy wolnym, niepodległym państwem – mówił Morawiecki.

Polska mowa, polskie piosenki, literatura nie mogły być pielęgnowane, nie mogły być rozwijane w czasach niewoli. Nasza praca była wykorzystywana przez inne narody. Pamiętamy o tym, wiedząc również, że patriotyzm oznacza miłość do własnego narodu, a nie nienawiść do innych narodów – oświadczył premier.

Morawiecki, nawiązując do losów Orląt Lwowskich, mówił, że dzisiaj nie musimy już w taki dramatyczny sposób walczyć o wolność. – Ale musimy ją szanować i każdy niech ją szanuje poprzez pracę, naukę, poprzez to do czego jest powołany – powiedział szef rządu.

Radzymin – szczególne miejsce

Życzę wam, drodzy uczniowie, nauczyciele, żebyśmy wszyscy razem – my Polacy potrafili pielęgnować przyszłość naszego kraju, żeby Polska stawała się coraz piękniejsza i stawała się coraz lepszym miejscem do życia – dodał Morawiecki.

Podkreślił, że Radzymin to miejsce szczególne, czyli „miejsce Cudu nad Wisłą”. Życzył uczniom w Radzyminie i w całej Polsce, „żeby chcieli być Polakami”. – Żeby w waszych sercach, duszach, umysłach dźwięczała ta fraza, że warto być Polakiem. Warto i trzeba być Polakiem, bo to jest zobowiązanie wobec pięknej przeszłości (…) ale również zobowiązanie wobec przyszłości – powiedział Morawiecki.

Akcję „Szkoła do hymnu” zorganizowało MEN oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, która była jej inicjatorem. Jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Młodzi ludzie zaproponowali wówczas, aby z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaśpiewać wspólnie polski hymn.

Czytaj też:

Święto Niepodległości w Warszawie. Sprawdź utrudnienia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone