SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Znamy sondażowe wyniki wyborów do europarlamentu. PiS z najwyższym poparciem

fot. Pixabay

PiS zdobył 24 mandaty w Parlamencie Europejskim; Koalicja Europejska – 22; Wiosna Roberta Biedronia – 3; Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – 3 – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat z godz. 21.

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 43 proc. W niedzielnych wyborach Polacy wybierali 52 europosłów. PiS z poparciem proc. 42,4 proc. zwyciężyło w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Koalicja Europejska uzyskała 39,1 proc. głosów.

Z sondażu wynika też, że do Parlamentu Europejskiego dostała się Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 6,6 proc. i Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – 6,1 proc.

Parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości

Według sondażu z PiS mandaty do PE otrzymali m.in. Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Adam Bielan, Patryk Jaki, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Kempa, Beata Mazurek.

Wygraliśmy, ale wygraliśmy w takim stosunku, który musi nas skłaniać do jednego – do bardzo ciężkiej pracy przed wyborami parlamentarnymi – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Beata Szydło, to „dwie osoby, które wzięły na siebie ogromną część ciężaru tej kampanii”.

Kaczyński dziękował wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach i w szczególności wyborcom PiS, którzy – jak mówił – poparli działania rządu i perspektywę kontynuacji polityki PiS.

To co prawda z punktu widzenia władzy w Polsce tylko zapowiedź, ale dobra zapowiedź, ale jeszcze raz powtarzam – osiągnęliśmy bardzo dużo, ale to za mało, za mało, za mało – tak się zaczyna poemat pewnego poety wybitnego, nawet wielkiego, chociaż nie naszych poglądów i to ja też muszę tutaj powtórzyć, po prostu dlatego, że musimy uzyskać więcej – powiedział prezes PiS.

Tu niektórzy są tak entuzjastycznie nastawieni, że mówią o większości konstytucyjnej, ale my musimy po prostu zdobyć zwykłą większość – oświadczył Kaczyński.

Chciałem powtórzyć, że to wszystko, co bardzo wielu Polaków boli, co szczególnie ostatnio było podnoszone, to wszystko, co jest traktowane jako zagrożenie, nie zostanie zrealizowane, nie stanie się, jeśli przy władzy będzie Prawo i Sprawiedliwość – podkreślił Kaczyński po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów, które dają PiS-owi zwycięstwo.

My jesteśmy gwarancją polskiej suwerenności, polskiej niezależności i polskiej drogi do przodu, w górę – oświadczył prezes PiS.

Parlamentarzyści z Koalicji Europejskiej

Z Koalicji Europejskiej mandaty do PE mają otrzymać m.in. Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, Bartosz Arłukowicz, Marek Belka i Danuta Huebner.

Zrobiliśmy wielki krok, razem zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to jest nasz wielki sukces; ale wiemy, że to jest dopiero początek drogi – ocenił Grzegorz Schetyna.

Chcę powiedzieć, że to jest początek drogi, że jesteśmy coraz bliżej (…) musimy być wszyscy razem, wtedy w październiku wygramy i to jest nasz cel, i to jest nasza obietnica – mówił Schetyna. – Pokazaliśmy, że możemy i chcemy być razem i to jest klucz do zwycięstwa w październiku – dodał.

Lider PO przypomniał też, że znane są jak na razie sondażowe dane, a na dokładne wyniki trzeba jeszcze poczekać. Ocenił, że Koalicja Europejska uzyskała „dobry wynik”.

Schetyna dziękował też PSL, SLD, Nowoczesnej, Zielonym i Inicjatywie Polskiej za wspólną kampanię wyborczą.

Jutro będziemy poznawać te pierwsze wyniki, będziemy widzieć kto wchodzi do europarlamentu. Ale jednego możemy być pewni – każdy europarlamentarzysta z list Koalicji Europejskiej jest za silną Polską w Unii Europejskiej. I to jest stuprocentowa gwarancja. To jest wielki wybór. I Polacy w znakomitej większości dokonali wielkiego wyboru, dobrego wyboru – powiedział lider PSL.

Podkreślił, że jak mówił wcześniej Grzegorz Schetyna, każdy z nich tutaj był równy, pomimo że partie są różnej wielkości. – Ale wszyscy byliśmy bardzo podmiotowo traktowani, wzajemnie z wielkim szacunkiem. Podziękujmy jeszcze raz tym wszystkim, którzy potrafili rozmawiać, potrafili się zjednoczyć – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Parlamentarzyści z Wiosny

Zrobiliśmy to, daliśmy radę, jesteśmy trzecią siłą polityczną w Polsce; to dopiero początek naszej drogi, na jesieni musimy być pierwszą siłą polityczną – mówił lider ugrupowania Robert Biedroń.

Dzisiaj udowodniliśmy, że da się, że można i Wiosna to zrobiła. Pokazaliśmy coś, co na polskiej scenie politycznej dawno się nie wydarzyło – pokazaliśmy, że mając marzenia, że będąc zdeterminowanymi, jesteśmy w stanie góry przenosić, że dzisiaj, po 4 miesiącach (od stworzenia partii – PAP), będziemy mieli swoich europarlamentarzystów w Brukseli i to jest wielki sukces – dodał polityk.

Jak zaznaczył, sukces ten „to dopiero początek”. – Bawcie się dzisiaj dobrze, a od jutra ruszamy w dalszą drogę. (…) To jest dopiero przedwiośnie. Czekają nas wybory na jesieni i wtedy nie możemy już być trzecią siłą polityczną, musimy być pierwszą siłą polityczną – podkreślił lider Wiosny.

Parlamentarzyści z Konfederacji

Z Konfederacji mandat ma otrzymać m.in. Jacek Wilk.

Od tego sukcesu już nie uciekniemy – powiedział jeden z liderów Konfederacji, poseł Jakub Kulesza (KORWiN) podczas wieczoru wyborczego w Warszawie.

Nasz sukces widać po naszych znajomych, po naszych rodzinach i przyjaciołach i na ulicach, podczas spotkań z Polakami. W sondaże możemy nie wierzyć, ale my to widzimy w Polsce, widzimy, że społeczeństwo uwierzyło w realizację idei prawicowej, idei konserwatywno-liberalnej, idei narodowej – przekonywał Kulesza podczas swojego wystąpienia.

Poprosił też wszystkich działaczy i sympatyków Konfederacji, żeby „dzisiaj świętowali”, ale – jak dodał – „od jutra wzięli się do jeszcze cięższej pracy”, która doprowadzi – jak zapewniał – „do zmiany w Polsce, które nastąpią już tej jesieni”.

Kukiz’15 oraz Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej nie przekroczyły progu wyborczego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone