SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Tysiąc osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi w Afganistanie

Trzęsienie ziemi w Afganistanie/fot Abdul Wahid Rayan/Twitter

Do 1000 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, do którego doszło na wschodzie Afganistanu. Rannych zostało 1500 osób. Trzęsienie ziemi było odczuwalne przez 119 mln osób w Afganistanie, Pakistanie i Indiach – przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne EMSC. Jest to najbardziej śmiercionośne trzęsieni ziemi w kraju od 20 lat.

Tylko w jednym dystrykcie graniczącej z Pakistanem prowincji Chost w katastrofie zginęło co najmniej 25 osób, a 95 zostało rannych. Przedstawiciele afgańskich władz podkreślili wcześniej, że liczba ofiar będzie wzrastać w miarę napływania informacji z odległych, położonych w górach wiosek.

Pakistańskie obserwatorium meteorologiczne oceniło, że epicentrum trzęsienia znajdowało się w afgańskiej prowincji Paktika, około 50 km na południowy zachód od miasta Chost. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy Pakistanu – Islamabadzie.

Zdjęcia w afgańskich mediach ukazują zrównane z ziemią domy i przykryte kocami ciała leżące na ziemi. Na miejsce katastrofy wysłano helikoptery w celu dotarcia do rannych i zaopatrzenia w lekarstwa i żywność.

Afgański premier Mohammad Hassan Akhund zwołał spotkanie kryzysowe w pałacu prezydenckim w Kabulu w celu skoordynowania pomocy humanitarnej.

Premier Pakistanu Shahbaz Sharif złożył Afgańczykom kondolencje, zapewniając o wysłaniu pakistańskiej pomocy do kraju.

Sejsmolog Robert Sanders przekazał w komentarzu dla agencji Associated Press, że na dużą liczbę ofiar i szkód, jakie wyrządziło trzęsienie, wpływa znaczna gęstość zaludnienia regionu, w którym nastąpiła katastrofa.

W większości świata trzęsienie o takiej magnitudzie nie wyrządziłoby tak ogromnych zniszczeń – komentuje AP. Górzysty Afganistan oraz region Azji Południowej, rozciągający się wzdłuż łańcucha górskiego Hindukusz, którego nazwa oznacza „zabójca Hindusów”, są od dawna narażone na niszczycielskie trzęsienia ziemi. Duże tereny Azji Południowej są aktywne sejsmicznie, ponieważ płyta tektoniczna znana jako płyta indyjska przesuwa się na północ w kierunku płyty eurazjatyckiej.

Czytaj też:

Zarzuty dla ciotki dwulatki, która wypadła z okna hotelu w stolicy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone