SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prawie 360 mln zł mają wynieść przyszłoroczne dochody Ostrołęki

fot. RDC

W Ostrołęce uchwałę budżetową na przyszły rok przegłosowano jednogłośnie na poniedziałkowym posiedzeniu rady miasta. Dochody mają wynieść blisko 360 mln zł, a wydatki 356 mln zł.

Projekt budżetu uwzględnia zmiany wprowadzone przez prezydenta Ostrołęki po negatywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącej uchwał budżetowych przegłosowanych w listopadzie tego roku.

Ponad trzy miliony nadwyżki

Największą część przyszłorocznego budżetu stanowią wydatki na oświatę. To niespełna 40 proc. budżetu, co stanowi 139 mln zł, a przychody z subwencji oświatowej to 92 mln zł. Ponad 47 mln zł, to wydatki na oświatę, pochodzące z dochodów własnych miasta – wyjaśniał podczas sesji radny Mariusz Popielarz z komisji budżetu i finansów.

Dochody w ramach budżetu miasta zaplanowano na 359,57 mln zł, z czego prawie 33 mln zł mają stanowić dochody majątkowe, a blisko 327 mln zł dochody bieżące. Z kolei wydatki zaplanowano na poziomie ponad 356 mln zł, z czego 307 mln zł mają stanowić wydatki bieżące, a 49 mln zł wydatki majątkowe. Nadwyżka budżetu w wysokości 3,3 mln zł przeznaczona zostanie na wykup obligacji samorządowych.

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik odniósł się podczas posiedzenia rady miasta do bieżących wydatków magistratu. Powiedział, że 2018 r. ratusz kończy z kwotą 180 tys. zł nadwyżki budżetowej. Dodał, że „pierwotnie była ona na poziomie 37 tys. zł”.

Mamy przygotowany plan i wiemy, co chcemy robić. Wiemy też, gdzie znaleźć pieniądze i znajdziemy je – zapewniał prezydent.

Przesunięcie realizacji inwestycji

Kulik skrytykował też sposób wydatkowania pieniędzy z miejskiej kasy, prowadzony przez swojego poprzednika Janusza Kotowskiego. Powiedział, że spodziewał się, „że to, co zastanie, będzie złe, jednak rzeczywistość okazała się znacznie gorsza” – stwierdził.

Radni pytali prezydenta m.in. o drogowe inwestycje prowadzone w mieście, na które pieniądze zostały przesunięte na przyszły rok, to m.in. remonty ulic Ostrowskiej i Słowackiego, Witosa, Korczaka i Dobrzańskiego, Krańcowej i Blachnickiego, które prowadzone są z udziałem pieniędzy zewnętrznych.

Prezydent w odpowiedzi tłumaczył, że miasto zawnioskowało do marszałka województwa o przesunięcie terminu realizacji remontu ulic Ostrowskiej i Słowackiego. – Aneks z wykonawcą także został podpisany i myślę, że tu nie będzie problemu z zagrożeniem finansowania – tłumaczył Kulik.

Ulice Witosa, Korczaka i Dobrzańskiego mają przejść po zimie przeglądy techniczne. – Dopiero po zakończeniu tego procesu rozliczymy te inwestycje. Jeśli chodzi o ul. Krańcową, to termin zakończenia tej inwestycji musi paść przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego związanego z nową elektrownią. Na tę inwestycje otrzymamy od wojewody 3 mln zł dofinansowania, a termin realizacji wynosi dwa lata – powiedział Kulik.

Priorytet

Prezydent przyznał, że priorytetem dla miasta jest teraz budowa drogi łączącej ulice ks. Pęksy i gen. Turskiego. Ten odcinek również ma związek z planowanymi pracami przy budowie nowego bloku ostrołęckiej elektrowni. Działka, na której będzie prowadzona inwestycja sąsiaduje z terenem stacji segregacji odpadów.

Otrzymałem nieformalnie informację, że spółka Energa złożyła już wniosek o zamknięcie ul. Turskiego, dlatego budowa drogi łączącej powinna zakończyć się w marcu. To ważne, by pojazdy dowożące śmieci do stacji segregacji odpadów miały jak dojechać – wyjaśnił Kulik.

Odnosząc się do remontu ul. Blachnickiego, prezydent przyznał, że wojewoda mazowiecki odmówił przesunięcia terminu realizacji inwestycji, który został wyznaczony na 31 grudnia 2018 r.

Ciągle jednak czekamy na odpowiedź w sprawie finansowania tej inwestycji. Staraliśmy się znaleźć rozwiązanie, aby nie stracić dofinansowania – przyznał prezydent.

Prezydent poinformował również, że w styczniu ma prowadzić rozmowy z wykonawcami wszystkich prowadzonych w mieście inwestycji.

Radni na poniedziałkowym posiedzeniu zdecydowali także o przyjęciu wieloletniej prognozy finansowej na lata 2019-2036.

Czytaj też:

„W sprawie bonifikat nie chcemy wychodzić przed szereg”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone