SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prawdziwa artystka. Wanda Warska nie żyje, miała 87 lat

fot. PAP/Paweł Kula

Zmarła Wanda Warska, wokalistka jazzowa, wykonawczyni poezji śpiewanej i kompozytorka. Była główną interpretatorką utworów Andrzeja Kurylewicza, który był jej mężem. O śmierci artystki poinformowała w mediach społecznościowych jej córka – Gabriela Kurylewicz, która zamieściła także obszerną notę biograficzną o Wandzie Warskiej.

Wanda Warska oprócz pieśni Andrzeja Kurylewicza wykonywała także utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Była autorką piosenek do tekstów własnych oraz wierszy poetów klasycznych i współczesnych, m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Jarosława Iwaszkiewicza, Haliny Poświatowskiej, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Stanisława Wyspiańskiego i Agnieszki Osieckiej.

Autorka i wykonawczyni słynnych wokaliz do filmów takich jak: „Pociąg”, „Pingwin”, „Cyrograf dojrzałości” i „Wszystko na sprzedaż”; skomponowała muzykę do filmu „Karino”.

Wraz z mężem Andrzejem Kurylewiczem założyła w 1965 roku Piwnicę Artystyczną, która najpierw się mieściła na Nowym Świecie 24, a od 1967 roku przy Rynku Starego Miasta w Warszawie.
Wanda Warska występowała w Europie, a także na Kubie i w Wenezueli.

„Jest prawdziwą artystką”. Pisała o W. Warskiej Agnieszka Osiecka

Warska jest prawdziwą artystką. Proszę zwrócić uwagę, jak staroświecko brzmi dzisiaj ten zwrot – prawdziwy artysta. Dziś się tak nie mówi, mówi się: aktor, pianista, reżyser. Określamy w ten sposób profesję. Zawężamy i precyzujemy. Natomiast w słowie artysta, nie zawsze kryje się profesja. Było to określenie predyspozycji psychicznych. Określenie poważne, wręcz patetyczne, a czasami żartobliwe. Oznaczało tyle, co marzyciel, fantasta. Wanda Warska śpiewa, ale nie tylko śpiewa. Jest fascynującą osobowością, ma rzadką umiejętność wytwarzania własnej, niepowtarzalnej atmosfery. Ciepła, sympatyczna, jednocześnie trochę dziwaczka, taki kot, który chadza własnymi drogami” – pisała o Wandzie Warskiej Agnieszka Osiecka.

Za pracę twórczą otrzymała wysokie odznaczenia państwowe, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W styczniu 2011 podczas uroczystego jubileuszu w uznaniu zasług dla kultury polskiej została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 12 marca tego roku została wyróżniona Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości w kategorii „Muzyka jazzowa”.

W kwietniu 2016 miała rozległy udar. Zmarła w sobotę w Laskach. Miała 87 lat.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone