SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prapremiera „Niespodzianki” na 10-lecie Teatru Kamienica

fot. Pixabay

28 marca prapremierą „Niespodzianki” – komedii Pierre’a Sauvila – stołeczny Teatr Kamienica będzie świętować swoje 10-lecie. – Sztuki, które reżyseruję, staram się spolszczać, przybliżać do naszej codzienności i ludzie są za to wdzięczni – powiedział dyrektor Kamienicy Emilian Kamiński.

– Ponieważ mój teatr jest w Warszawie, szukam rzeczy, które są stąd. Nawet jeśli akcja dzieje się w Paryżu – to świat jest już tak blisko nas, że warto nie mówić do siebie np. Jeannette tylko normalnie, po polsku – powiedział o pracy dramaturgicznej i aktualizacji tekstu Sauvila reżyser Emilian Kamiński.

– Chcę zawsze szukać takich sygnałów, które dla dzisiejszego widza będą kompatybilne z jego rzeczywistością. Dlatego sztuki, które reżyseruję staram się bardzo spolszczać, przybliżać do naszej codzienności i ludzie są za to wdzięczni – dodał.

Gwara i aluzje

Kamiński zwrócił uwagę na zastosowanie gwary warszawskiej w spektaklu oraz aluzje do niejasnych interesów biznesowych, które w tej „arcykomedii” mogą rodzić skojarzenia widzów z historią polskiego biznesu.

– W tej sztuce mamy przegląd postaw ludzkich, mamy sporo zdarzeń i sytuacji dotyczących dzisiejszego świata, ale wszystko to jest podawane z poczuciem humoru. Jak u Gogola – poprzez poczucie humoru pokazujemy ludziom rzeczywistość – podkreślił reżyser. – Niespodzianka to przede wszystkim błyskotliwe dialogi i fantastyczna obsada – ocenił.

Fabuła

Sztuka opowiada o losach pewnego, dość nietypowego małżeństwa. „Spełniony biznesmen i niespełniona aktorka. Piękni i bogaci właściciele dużej firmy żyją razem, ale łączy ich głównie wspólny majątek. Kiedy w końcu Katarzyna (Joanna Liszowska) postanawia zmienić swoje życie, Filip (Sambor Czarnota) knuje intrygę, która ma jej w tym przeszkodzić” – czytamy w zapowiedzi spektaklu.

„Odkrycie niechlubnych zamiarów męża powoduje lawinę zaskakujących, kryminalnych zwrotów akcji. W małżeński konflikt angażują się sąsiedzi: biedny emeryt Waldemar Szarak (Krzysztof Kiersznowski), wścibska Janina Kapusta (Elżbieta Jarosik / Małgorzata Sadowska) i przemądrzały student Bożydar Satanowski (Krystian Kukułka)” – napisano na stronie teatru.

Jubileusz

Nawiązując do jubileuszu, dyrektor Teatru Kamienica, podkreślił, że jest zadowolony, że ten teatr istnieje, iż przetrwał. – Ta łódka płynie. Oczywiście, są rafy, obijamy się o nie, ale łódka jest cała i płynie już 10 lat, a chciałbym, by płynęła jeszcze wiele dziesięcioleci – mówił.

– A co jest najważniejsze – to fakt, że Teatr Kamienica już zaistniał w pejzażu kulturalnym Warszawy i Polski. Dla mnie bardzo ważny jest stosunek ludzi do tego teatru, jak ładnie piszą, jak pięknie o nim mówią – wyjaśnił Kamiński. – Kamienica to jest więcej niż teatr i jestem z tego bardzo zadowolony, bo tak właśnie widzowie nas spostrzegają. Nawet mówią, że jest to najbardziej warszawski z teatrów w Warszawie. I to mnie mobilizuje – podsumował w rozmowie z PAP.

Autorką tłumaczenia „La Surprise” jest Barbara Grzegorzewska. Scenografię zaprojektował Andrzej Lewczuk, a kostiumy – Agnieszka Prokopczuk. Za reżyserię świateł odpowiada Szymon Szczęsny. Występują: Joanna Liszowska (Katarzyna), Sambor Czarnota (Filip), Krzysztof Kiersznowski (emeryt Waldemar Szarak), Elżbieta Jarosik / Małgorzata Sadowska (zamiennie zagrają wścibską sąsiadkę Janinę Kapustę) i Krystian Kukułka (przemądrzały student Bożydar Satanowski).

Historia teatru

Kamienica to prywatny teatr, założony w 2009 r. z inicjatywy aktorów Emiliana Kamińskiego i jego żony Justyny Sieńczyłło. Kamienica znana jest też ze swojej działalności edukacyjnej oraz społecznej (funkcjonuje tu np. jeden z pierwszych w Polsce, profesjonalny teatr osób niepełnosprawnych, cyklicznie organizowane są spotkania dla bezdomnych). Znajduje się tu również studio nagrań i restauracja Nasza Warszawa.

Prapremiera „Niespodzianki” – 28 marca o godz. 19.00.

Czytaj też:

Nowa rzeźba w Muzeum imienia Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone