SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Praca dla uchodźców. Do końca maja powstanie specjalna platforma

fot. PxHere

Jeszcze w maju powstanie platforma cyfrowa ułatwiająca uchodźcom znalezienie pracy. Sejm uchwalił wczoraj ustawę o systemie ułatwiającym kontakty tych, którzy szukają zatrudnienia z pracodawcami. Obywatel Ukrainy będzie mógł na platformie opisać swoje kompetencje. Specjalny algorytm połączy go z ofertami i kontaktami do potencjalnych pracodawców.

Chodzi o to, by umożliwić Ukraińcom podjęcie pracy w zawodzie dla nich najlepszym – mówi minister w Kancelarii Premiera Janusz Cieszyński. – To jest platforma, na której osoby, które przyjechały z Ukrainy, będą mogły wprowadzić swój profil zawodowy kandydata do pracy. Pracodawcy polscy będą mogli skuteczniej niż do tej pory docierać do pracowników. Ważne jest to, żeby zapewnić im możliwość podjęcia jej w takim zawodzie, jaki będzie dla nich najlepszy – wyjaśnia.

Prace nad systemem zakończą się jeszcze w maju – mówi Janusz Cieszyński. – Będziemy liczyć na to, że już wkrótce ten projekt będzie mógł zostać uruchomiony. W przyszłym tygodniu zajmie się nim Senat. Dzięki temu będziemy w stanie zrealizować nasze założenie, że uruchomimy rozwiązanie w terminie do końca maja – wskazuje.

System będzie oparty o rejestr numerów PESEL. Dotychczas otrzymało go ponad 1 mln 100 tys obywateli Ukrainy. 95 procent tych osób to kobiety i dzieci.

Czytaj też:

Bank Pekao oferuje uchodźcom z Ukrainy bezpłatne konto

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone