SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Pożary na Mazowszu. „Patrole lasów odstraszają podpalaczy”

fot. OSP KSRG Sadowne

Patrole lasów – jak na razie – skutecznie odstraszają podpalaczy grasujących na Mazowszu. Ci upodobali sobie w naszym województwie dwie gminy – Sadowne w powiecie węgrowskim i Odrzywół w powiecie przysuskim.

Jutro mija dokładnie tydzień od rozpoczęcia poszukiwań podpalacza w gminie Odrzywół. Lasy na quadach z noktowizorami dzień i noc przeczesują Wojska Obrony Terytorialnej i strażacy z OSP. O tym, że patrole odstraszają piromanów, jest przekonany rzecznik przysuskiej straży pożarnej Artur Kucharski. Apeluje jednak do mieszkańców o wzmożoną czujność i zgłaszanie niepokojących sygnałów.

Widzimy jakieś osoby nerwowo się zachowujące czy na nasz widok uciekające, jakieś dziwne zachowania, przedmioty typu kanister. Coś, co wzbudziłoby nasze podejrzenie pod kątem ewentualnego podpalacza – mówi.

Tydzień temu w Odrzywole spłonęło 6 hektarów lasu, w ubiegłym tygodniu – tyle samo.

Poszukiwania w gminie Sadowne

W gminie Sadowne pożarów od 11 czerwca nie było, ale policja cały czas szuka sprawców, przesłuchuje świadków, a lasy przeczesuje żandarmeria. Sprawą podpaleń zajmie się prokuratura.
Sprawca ma odpowiadać za sprowadzenie katastrofy – tym samym może mu grozić nawet 10 lat pozbawienia wolności. W minionych tygodniach lasy paliły się tam 11 razy.

Straty w lasach z powodu pożarów od 2018 w gminie Sadowne leśnicy ocenili na 22 tys zł.

Czytaj też:

Przez upały rośnie zagrożenie pożarowe w mazowieckich lasach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone