SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Powstaniec warszawski Maciej Kuczyński spoczął na Powązkach

fot. PAP/Tomasz Gzell

Maciej Kuczyński, powstaniec warszawski, podróżnik, pisarz, odkrywca spoczął w środę na warszawskich Powązkach. Pojęcie bohaterstwa było poza nim, a wielokrotnie pokazywał, że był bohaterem – mówiła Monika Rogozińska, dziennikarka, współzałożycielka Oddziału Polskiego The Explorers Club. Uroczystości pogrzebowe Kuczyńskiego rozpoczęły się w południe mszą św. w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. Następnie podróżnik został pochowany w rodzinnym grobie.

Rogozińska podkreśliła, że Kuczyński był „niesamowicie skromny”. – Poznałam go w 1993 r., kiedy zakładaliśmy oddział polski The Explorers Club. Byłam z nim na wyprawach w Meksyku, Gwatemali, Hondurasie, Belize, Peru, Boliwii i nic właściwie o nim nie wiedziałam. (…) A jest to postać przepiękna. O tym, że był powstańcem warszawskim, że jego ojciec i wuj zginęli w Katyniu, że jego drugi wuj zmarł piątego dnia Powstania, (…) przeczytałam dopiero w 2005 roku, kiedy wydał książkę – opowiadała w rozmowie z dziennikarzami.

Wspomniała, że Kuczyński był „wspaniałym kierownikiem grupy, a jednocześnie to była taka rola, jaka powinna być – służebna dla innych, nigdy to nie był wódz„. – To był człowiek, który służył innym. Nie zapomnę jego spokojnego, z uśmiechem: „nie przejmuj się”” – dodała. Jak mówiła, „pojęcie bohaterstwa” nie dotyczyło Kuczyńskiego. – On był poza tym, a przecież wielokrotnie pokazał, że był bohaterem – podkreśliła.

Pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą (1980) Leszek Cichy w imieniu Kapituły Kolosów (nagrody za dokonania eksploracyjne) powiedział, że „Maciek od samego początku był w Kapitule Kolosów. Muszę przyznać, że współpraca z Maćkiem to była prawdziwa przyjemność. Maciek zawsze kulturalny, piękne słowa, zawsze sprawiedliwy w ocenie wszystkich dokonań„. Cichy opowiadał, że dwa razy prowadził finał Kolosów i czuł się w obowiązku przedstawić wszystkich członków Kapituły. – Maćka przedstawiłem, jako najbardziej znanego polskiego jaskiniowca. Z pewnym zażenowaniem zwróciłem się potem do niego z przeprosinami, a on odpowiedział: „Leszku nic nie szkodzi, przecież chodzimy po jaskiniach” – wspominał.

Maciej Kuczyński jest autorem ponad 30 książek o tematyce podróżniczej, powieści, reportaży, esejów – wydanych w łącznym nakładzie 1,6 mln egzemplarzy.

Z wykształcenia architekt, współorganizator reaktywowanego po wojnie Klubu Wysokogórskiego, współzałożyciel krakowskiego Klubu Grotołazów, honorowy członek Polskiego Związku Alpinizmu, wieloletni prezes i współzałożyciel Polskiego Oddziału The Explorers Club z siedzibą w Nowym Jorku.

Prowadził wyprawy odkrywcze do jaskiń w górach Europy i obu Ameryk. Przemierzał peruwiańskie i chilijskie Andy, dżungle Ameryki Łacińskiej i Afryki oraz Himalaje. Organizował wyprawy naukowe na Spitsbergen, gdzie współzakładał polską stację polarną, a także wyprawy paleontologiczne Polskiej Akademii Nauk na pustynię Gobi oraz wyprawy amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska na lodowce Himalajów, w góry Ruwenzori i na Alaskę.

Zdobył San Agustin — najgłębszą jaskinię obu Ameryk. Jest współodkrywcą najstarszych na świecie kwarcytowych jaskiń w Amazonii, badaczem kultur prekolumbijskich Meksyku i Ameryki Środkowej, autorem przełomowej hipotezy na temat biologicznej i transcendentalnej wiedzy dawnych Meksykanów oraz źródeł jej pochodzenia.

Zmarł 5 sierpnia w Warszawie w wieku 90 lat.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone