SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Powstaje pierwsze na Mazowszu stacjonarne hospicjum dla dzieci

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Hospicjum dla Dzieci w Wołominie/fot. PAP/Piotr Nowak

W Wołominie powstaje pierwsze na Mazowszu stacjonarne hospicjum dla dzieci. Dziś został podpisany akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny. Inicjatorami inwestycji są księża orioniści, którzy od 26 lat prowadzą już w tym miejscu ośrodek dla osób dorosłych.

Będzie to pierwsze takie miejsce stałego pobytu dla najmłodszych. – Dziecko z rodzicami będzie miało swój pokój. Jeżeli zaś nie będzie rodziców, będziemy łączyć pokoje, żeby dzieci nie były same. Będą sale medyczne, rehabilitacyjne, będzie też sala kinowa – mówi dyrektor ośrodka ks. Dariusz Czupryński.

W uroczystości brała udział m.in. pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. – Bardzo cieszy fakt, że w centrum medycznym będzie realizowana opieka dla chorych dzieci, ale będą również poradnie m.in. leczenia bólu czy rehabilitacyjna. Dzięki temu na pewno uda się jeszcze lepiej i w bardziej holistyczny sposób podejść do opieki hospicyjnej – zauważyła pierwsza dama.

Hospicjum jak dom

Starosta wołomiński Adam Lubiak, który dziękował księżom za dotychczasową posługę, wyraził także radość z nowo powstającego ośrodka dla najmłodszych. – Nie wyobrażamy sobie, aby takiego miejsca nie było. Takiej placówki ani w powiecie, ani tutaj w pobliżu Mazowsza nie ma. Będzie to obiekt bardzo nowoczesny i bardzo potrzebny – mówił starosta.

W sumie hospicjum pomieści nawet 50 pacjentów w pobycie stacjonarnym i kolejnych 30 w pomocy domowej. – Idea opieki hospicyjnej jest taka, że hospicjum ma przypominać dom, gdzie wszyscy okazują pacjentom życzliwość i są na wyciągnięcie ręki – wyjaśniał prowincjał orionistów ks. Krzysztof Miś.

Koszt budowy hospicjum to prawie 50 mln zł. Środki na budowę przekazały m.in. władze powiatu, Caritas czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obiekt ma być gotowy w marcu 2024 roku. Rok później przyjmie pierwszych pacjentów. Powstaje przy parafii pw. św. Józefa Robotnika.

Posłuchaj:

Wieczór RDC: o kursie dla wolontariuszy w hospicjum

Czytaj też:

Kozienice. W Kociołkach powstanie pierwsze stacjonarne hospicjum

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone