SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Powstanie pierwsze w kraju Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej

zdjęcie ilustracyjne/fot. pixabay

Pierwsze w Polsce Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej oficjalnie powołano w środę w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Jednym z głównych jego zadań ma być zapewnienie wielodyscyplinarnej opieki nad pacjentami onkologicznymi z uwzględnieniem charakterystyki molekularnej nowotworu.

W Centrum prowadzone będą badania naukowe, w tym analiza danych pochodzących z praktyki klinicznej. Podejmowane będą także decyzje o badaniach klinicznych, w których m.in. testowane są leki nowej generacji. Do współpracy zaproszono zespoły badawcze, firmy, uczelnie, agencje i stowarzyszenia i organizacje pacjentów.

Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie prof. Jan Walewski wyjaśnił, że onkologia precyzyjna to nowa dziedzina uwzględniająca genetyczny mechanizm rozwoju poszczególnych nowotworów, który jest inny u każdego pacjenta.

„W przypadku takiej choroby jak rak trzustki, nie tylko każdy pacjent ma inną charakterystykę mutacji, ale jeszcze ten sam pacjent w różnych miejscach, np. przy ogniskach przerzutowych, wykazuje ewolucję tych zmian genetycznych. Nie tylko nie ma dwóch pacjentów, którzy mieliby taką samą charakterystykę tego nowotworu, ale ten sam pacjent ma różną charakterystykę zmian nowotworowych w różnych fazach choroby” – podkreślił w profesor, cytowany w komunikacie prasowym przesłanym przez NIO.

Personalizacja leczenia onkologicznego

Prof. Iwona Ługowska, która jest koordynator Centrum Naukowo-Przemysłowego Narodowego Instytutu Onkologii, powiedziała, że jednym z największych osiągnięć współczesnej onkologii jest personalizacja leczenia onkologicznego, czyli bardzo precyzyjne określanie ścieżki terapeutycznej, uwzględniającej charakterystykę molekularną nowotworów. Jak dodała, dostępnych jest coraz więcej leków skutecznie „uderzających” w określoną mutację genową nowotworu.

Jednym z podstawowych zadań CDOP będzie prowadzenie posiedzeń konsyliów molekularnych, w których uczestniczyć będą lekarze z klinik narządowych oraz biolodzy molekularni. „Celem konsyliów będzie wspólne ustalenie optymalnej dla danego pacjenta ścieżki terapii uwzględniającej także charakterystykę molekularną nowotworu. Sądzę, że jest to nowy rozdział w walce z rakiem” – podkreśliła prof. Ługowska.

Wzrasta liczba zachorowań

Według prof. Piotra Rutkowskiego powołanie CDOP służy realizacji najważniejszych zadań Narodowej Strategii Onkologii na lata 2020-2030, takich jak podniesienie jakości leczenia onkologicznego oraz wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej. Specjalista, który jest współtwórcą NSO przypomniał, że jednym z założeń Strategii jest to, żeby do 2030 r. było dostępnych w naszym kraju przynajmniej 90 proc. terapii onkologicznych spośród wszystkich refundowanych na terenie UE.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2016 r. różnego typu choroby nowotworowe wykryto u ponad 164 tys. Polaków, a ponad 100 tys. zmarło. W porównaniu do 2014 r. było o 5 tys. więcej zachorowań oraz o 4 tys. więcej zgonów. Podobny wzrost oczekiwany jest w kolejnych latach. Prognozuje się, że za 10 lat, czyli w 2029 r. nowotwory zostaną wykryte u 220 tys. naszych rodaków.

Czytaj też: Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920. Wpłynęło 30 prac konkursowych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone