SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Powiatowy Budżet Obywatelski w Płocku? Nowy starosta ma plan

Sylwester Ziemkiewicz/fot. Starostwo Powiatowe w Płocku

Powiatowy Budżet Obywatelski to pomysł nowego starosty płockiego Sylwestra Ziemkiewicza. – Jestem zwolennikiem angażowania mieszkańców w życie powiatu – mówił Ziemkiewicz na antenie Radia dla Ciebie.

Analizujemy, w jaki sposób można wprowadzić Powiatowy Budżet Obywatelski. Jestem zwolennikiem jak największego udziału mieszkańców w decyzjach samorządów. Taki budżet to kapitalny instrument, który pozwala mieszkańcom decydować, które zadanie w danym czasie jest najważniejsze – wskazywał Sylwester Ziemkiewicz w „Poranku RDC”.

Trwa analiza nowego pomysłu – dodał. – To kilka ważnych aspektów, czy stawiać na projektu infrastrukturalne, miękkie, projekty w skali makro, dotyczące całego powiatu czy jednej z gmin – tłumaczył.

Sylwester Ziemkiewicz był kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Do tej pory zajmował stanowisko wójta gminy Radzanowo. Decyzją rady powiatu został starostą płockim, zastępując tragicznie zmarłego Mariusza Bieńka.

Najważniejsze zadania, które chce realizować nowy starosta płocki, to przede wszystkim budowa nowej strategii rozwoju powiatu do 2027 roku, która pozwoli skutecznie ubiegać się o unijne pieniądze. To także budowanie pozycji powiatu płockiego jako lidera na Mazowszu – wskazywał po zwycięstwie w wyborach Sylwester Ziemkiewicz

Jesteśmy jednym z największych powiatów na Mazowszu i chciałabym, żebyśmy stali się liderem w regionie. Najważniejsze obszary działania to dalsza modernizacja dróg na terenie powiatu wraz z zainicjowaniem budowy ścieżek rowerowych. Poza tym dalsze wsparcie naszego potencjału rozwojowego poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi i wspieranie inicjatyw lokalnych – mówił Ziemkiewicz.

Nowy starosta pokonał dwóch kontrkandydatów – Piotra Skorupskiego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości oraz Pawła Tokarskiego zgłoszonego przez klub Nasza Gmina Nasz Powiat. Dostali oni odpowiednio 8 i 3 głosy. Tokarski był drugim kandydatem z gminy Radzanowo.

Tragiczny wypadek Bieńka

Ziemkiewicz zastąpi zmarłego w sierpniu Mariusza Bieńka. Do wypadku, w którym zaginął ówczesny starosta płocki, doszło 22 sierpnia wieczorem na Wiśle między Świniarami a Kępą Polską niedaleko Płocka. Jak informowała straż pożarna, z łodzi wypadło trzech mężczyzn. Dwóch z nich wydostało się na brzeg. Poszukiwania od Świniar w dół rzeki, w kierunku Płocka, kontynuowane były przez trzy kolejne dni. W akcję codziennie zaangażowanych było ponad 100 osób, w tym policjanci, strażacy, ratownicy WOPR, płetwonurkowie i strażnicy miejscy. Wykorzystywano też specjalne sonary do badania głębin Wisły. Ciało starosty odnaleziono we środę 25 sierpnia w rejonie mostu Legionów Piłsudskiego.

W związku z wypadkiem Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła śledztwo z art. 155 Kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Jak powiedziała zastępca prokuratora rejonowego Grażyna Sadowska, jest to „zupełnie wstępna kwalifikacja” przyjęta w postępowaniu.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Sylwester Ziemkiewicz – nowo wybrany starosta płocki

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone